کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
تحولات خاورمیانه
[1396/08/01]

«سرزمین شاخ شیطان (نجد)»، از منظر نویسنده  

«سرزمین شاخ شیطان (نجد)»، کتابی است تألیف آقای اکبر تهرانی و زیر چاپ. لذا این فرصت غنیمت شمرده شد که با نویسنده این کتاب گفتگویی کوتاه و صمیمانه داشته باشیم.

آقای اکبر تهرانی، سال‌هاست در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به تحقیق و پژوهش می­باشد. موضوع اصلی کتاب وی عملکرد رژیم وهابیت،‌ سلفی‌گری حکام سعودی،‌ داعش و دیگر گروه‌های بنیادگرا‌ و سلفی، موقعیت وهابیون در منطقه و حملات آنان به کشور مظلوم یمن است.

 

علت نام‌گذاری این کتاب به «سرزمین شاخ شیطان» چیست؟

حمد و ثنا محضر حضرت مالک الملکی است، جلت عظمه، دادار گیتی‌آفرینی که بر حکمت خداوندیش نه قلم زبان را یارای تقریر و نه زبان را قدرت تحریر، اما بعد: در ملاحظه کتاب «سرزمین شاخ شیطان(نجد)» که حالیه برای چاپ و نشر در اختیار انتشارات (سایه بان هنر) نهاده شده که بزودی چاپ خواهد شد. باید گفت: دو سال قبل زمانی که کمین مشغول بررسی کتاب (المسند احمد حنبل) بودم، ناگاه به حدیثی برخورد نمودم که ابن عمر از لسان مبارک پیامبر اکرم(ص) اینگونه بیان نموده: قال اللهم بارک لنا شامنا، اللهم بارک لنا فی یمننا، قالوا و فی نجدنا، قال اللهم بارک لنا فی شامنا، اللهم بارک لنا فی یمننا، قالوا و فی نجدنا، قال هنالک الزلازل و الفتن منها، او قال بها یطلع قرن الشیطان».

فرمود: خدایا منطقه شام را برای ما مبارک گردان، بارخدایا یمن را برای ما مبارک گردان، گفتند و منطقه (نجد) را چطور؟؟ فرمود: بارخدایا شام را بر ما مبارک گردان، بارالها یمن را بر ما مبارک گردان، گفتند و منطقه نجد را چطور؟؟ فرمود: در نجد زلزله‌ها و فتنه‌ها به وقوع خواهد پیوست. و (شاخ شیطان) از آنجا طلوع خواهد کرد.!!

از اینرو با توجه رفتار فرقه وهابیت، حقیر ضروری دیدم که با عنوان شاخ شیطان، کتابی را در باب فرقه وهابیت، تدوین نمایم.

 

لطفاً کمی در مورد مضمون و محتوای کتاب صحبت بفرمایید:

خلاصه فحوای آن چنین است: در این کتاب صحبت از عملکرد گروه‌هایی است که در روز هشتم شوال سنه 1344 ه.ق (در 94 سال قبل) یعنی در اوائل حکومت رضاخان و درست دو سال بعد از کودتای 1299، وهابیون با (چراغ سبز غربی‌ها) قبرستان بقیع را با خاک یکسان نمودند. در صورتیکه این آرامستان به دستور رسول اکرم(ص) و به وسیله مسلمانان صدراسلام بوجود آمده است. و از قدمت آن بیش از هزار و اندی سال گذشته، و تا سال 1344 ه.ق پابرجا بوده که حتی در میان این قبور بارگاه مطهر امامان، امام حسن مجتبی و امام سجاد و امام باقر و امام صادق علیهم السلام قرار داشته است.

فلذا باید گفت: در این اثر گوشه‌ای از اعمال نفرت‌آمیز فرقه وهابیت به مرکزیت ریاض ثبت و ضبط گردیده، نگارشی که پرده از عملکرد کسانی بر می‌دارد که: خود را ادامه‌دهنده امویان و عباسیان می‌دانند.

امویانی که نسبت به خاندان پیامبر (ص) خشونت تمام داشتند، مخصوصاً اقدام خلیفه بنا‌حق یزید در به شهادت رسانیدن امام حسین(ع) و اهانت به مدینه و مکه، و خلافت عباسیانی که خود را در میراث بنی‌امیه سهیم می‌دانستند، که عباسیان هم در حکومت خویش راه آخرین خلفای اموی را در پیش گرفتند که بدترین جنایت آنها توسط مامون (198-218ه.ق) بود که امام هشتم علیه‌السلام را مسموم نموده و به شهادت رسانید.

علیهذا باید ابراز نمود که در 94 سال قبل، وهابیت ادامه جنایت اموی را در در پیش گرفت و قبرستان بقیع را اینگونه نمود!!، البته درباره فحوی این کتاب گفتنی‌ها وافر، ولی قصد ما در اینجا فقط معرفی و اشارتی بسیار اجمالی بود.

 

آیا در کتاب اخیر خود،‌ اشاره‌ای هم به حمله تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی شده است:

آری. به لحاظ اینکه بخشی از اثر معنون در رابطه با عملکرد گروهک‌ها از جمله داعش می‌باشد و از سوئی چون کتاب هم طبع نگردیده بود. از اینرو کمین‌بنده برخورد لازم و ضروری دیدم تا حادثه غم‌انگیز تروریستی شهدای والامقام مجلس شورای اسلامی را هم که در روز چهارشنبه 17/3/96 بوسیله داعش اتفاق افتاد، در عداد فصل جدیدی(فصل 27) به فصول کتاب حاضر اضافه نمایم تا بدینوسیله بتوانیم این واقعه دلخراش را هم در سینه و بستر تاریخ کشورمان مضبوط و ایضاً خانواده‌های شهدای این مصیبت و محنت را هم تا حدی خشنود نمائیم.

 

    بازدید:2150
    یادداشت ها
    Parameter:298001!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار