کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
5.0 (1)
تکذیب خبر درگذشت فریدون بدره‌ای، مترجم و زبان‌شناس نامدار؛
[1400/04/28]

زنده‌ام؛ خبر مرگم را پخش کرده‌اند!  

 

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر درگذشت فریدون بدره‌ای، شهرزاد بدره‌ای، دختر این نویسنده و مترجم پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ایران خبری پخش شده که می‌خواهیم این خبر را تکذیب کنیم، من در کنار پدر (در آمریکا) هستم و ایشان حال‌شان خوب است.

او افزود: امروز صبح، حدود یک ساعت پیش (به وقت آمریکا) این خبر را به ما دادند. من با آقای جربزه‌دار (مدیر انتشارات اساطیر و از ناشران آثار  فریدون بدره‌ای) هم صحبت کردم و گفتم حقیقت ندارد و تکذیب کنید.

سپس فریدون بدره‌ای با بیان این‌که حالش خوب است، به ایسنا گفت: من زنده‌ام و خبر مرگ مرا در ایران پخش کرده‌اند، نه یکی، نه دوتا و نه سه‌تا... چه خبر است؟!

دختر او همچنین با بیان این‌که منشأ این خبر کذب مهم نیست، تاکید کرد: این خبر را در مجله، روزنامه و خبرگزاری خودتان تکذیب کنید.

ایسنا پیش از صحبت با فریدون بدره‌ای و دخترش در پیگیری این خبر با هوشنگ مشعوفی، برادر همسر بدره‌ای در تهران تماس گرفت که او در توضیحاتی اظهار کرد: ما خبر را ساعت ۱۳ بعدازظهر دیدیم. دو سه شب پیش با آقای بدره‌ای صحبت کرده بودم. چندباری تماس گرفتم، با توجه به اختلاف ساعت آن‌ها خواب بودند. صبر کردیم بیدار شدند. به پسرش گفتم چنین خبری نقل شده که او تکذیب کرد. با ایشان هم صحبت کردم و گفت خوب است.

او درباره این‌که ماجرای انتشار این خبر از شب گذشته شروع شده و چرا تکذیب آن با تاخیر همراه بوده است، توضیح داد: همان‌طور که گفتم ما بعدازظهر متوجه این خبر شدیم و تا تماس بگیریم و از صحت ماجرا مطلع شویم دیر شد. من این خبر را تکذیب می‌کنم، خبر موثق نیست و این‌که چه شیطنتی بوده و از کجا شروع شده، خدا می‌داند.

از شامگاه گذشته خبر درگذشت فریدون بدره‌ای بدون منبع مشخصی در صفحه‌های مجازی ناشران و کتاب‌فروشان و افراد مختلف می‌گشت تا  از صبح امروز (۲۷ تیرماه) به رسانه‌های رسمی (از جمله خبرگزاری‌ها و رادیو) هم رسید. ایسنا چند ساعتی با افراد مختلف در حوزه نشر و کتاب در ارتباط بود تا از صحت و سقم خبر مطمئن شود اما حتی افرادی که خبر را در صفحه‌های مجموعه‌های تحت مدیریت خودشان هم منتشر کرده بودند منبع موثقی برای آن نداشتند و ارجاع‌شان به همان مطالب منتشرشده در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی بود.

در ادامه ناشر آثار فریدون بدره‌ای هم این خبر را تایید کرد و پیام‌های تسلیت رسمی و غیررسمی هم منتشر شد.

    بازدید:461
    یادداشت ها
    Parameter:306971!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار