کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
5.0 (1)
معرفی تازه‌های انتشارات کتابخانه مجلس
[1397/07/08]

«دیباج‌الاسماء» منتشر شد  

 

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دارای یکی از مخازن ارزشمند آثار و مآثر اسلامی و ایرانی در جهان اسلام است و دست‌نویس‌های بسیار گرانمایه‌ای در گنجینه مخطوطات آن نگهداری می‌شود که قابلیت احیا و انتشار دارند. یکی از گوهرهای منحصربه‌فرد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، نسخه‌ای از یک واژه‌نامه عربی به فارسی با عنوان دیباج‌الاسماء از مؤلّفی ناشناخته است که در سده 7 - 8 قمری کتابت شده و تاکنون نسخه دیگری از آن شناخته نشده است. در این فرهنگ، حدود یازده هزار لغت عربی به فارسی ترجمه و معادل‌سازی شده و شماری از واژگان نویافته‌اند و در لغت‌نامه‌ها دیده نمی‌شوند. در بعضی موارد صورت‌های جمع و مفرد کلمات و برخی توضیحات دیگر نیز آورده شده است.

مصحّح در تصحیح و تحقیق این واژه‌نامه، از چندین واژه‌نامه همسان، همچون مقدم‍ة‌الأدب، تاج‌الأسامی، تکمل‍ة‌الأصناف، الأسمی فی الأسماء، دستورالاخوان و المرقاة بهره برده است.

برای این کتاب، نمایه‌های واژگان و عبارات فارسی، واژگان و عبارات عربی، مثل‌ها و کنایات عربی فراهم آمده است.

«دیباج‌الاسماء» به تصحیح و تحقیق دکتر علی‌اصغر اسکندری، در 430 صفحه، در قطع وزیری و شمارگان 1000 و با قیمت 320/000 ریال توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال 1397 به زیور چاپ آراسته شده است.

 

معرفی از: مهری خلیلی (کارشناس امور پژوهشی کتابخانه مجلس)

ma.raghebian@gmail.com

    بازدید:1275
    یادداشت ها
    Parameter:301006!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار