کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1397/10/30]

«دُردانه دِلداده»: بررسی تحلیلی زندگانی حضرت زهرا (س)  

 

کتاب «دردانه دلداده» نوشته محمدجواد طبسی در پی این است که زوایای پنهان و پر از تعالی وجود حضرت زهرای مرضیه ـ سلام الله علیها ـ را برای الگوگیری عملی از این قله رفیع و بی‌مثال فضایل شناسایی کند.

 

آیت‌الله جعفر سبحانی در مقدمه‌ای بر کتاب حاضر، فاطمه زهرا را کوثر فیض معرفی کرده و می‌نویسد: «حضرت فاطمه در خانه نبوت رشد نمود، از حب ایمان و مکارم اخلاق شیر خورد و از مهربانی پدر و مادر بزرگوارش بهره‌مند گردید. جایگاه استوارش بهترین جایگاه و محل رویشش بهترین محل بود. او دختر نبی مصطفی(صلی الله علیه و آله)، برترین مخلوق در پهنه گیتی و خاتم پیامبران و خدیجه، سرور تمام زنان است.

او همتای مریم، دختر عمران است؛ سلام خدا بر او آن هنگام که نوری بود در صلب‌های والامقام و ارحام پاک و مطهر. سلام بر او آن هنگام که حیات در آغوش طبیعت را برایش نوشتند و او مظهر شجره طیبه‌ای شد که اصل و ریشه‌اش ثابت و شاخه‌هایش در آسمان است و هرلحظه به اذن خداوند بر می‌دهد. خداوند نعمت بزرگی را به حضرت زهرا بخشید و نسل و ذریه پیامبر خود، حضرت محمد مصطفی را در فرزندان او منحصر کرد.

خداوند شریف‌ترین سلاله‌ای را که بشر از زمان حضور در عرصه گیتی شناخته، توسط او حفظ نمود؛ همچنان که شویش حضرت علی(علیه السلام) را گرامی داشت و نسل خاتم پیامبران را از صلب او قرار داد که این شرافت موجب بزرگی او در طول روزگار و عزت یافتن ابدی‌اش شد.

خداوند شریف‌ترین سلاله‌ای را که بشر از زمان حضور در عرصه گیتی شناخته، توسط زهرای مرضیه حفظ نمود؛ همچنان که شویش حضرت علی را گرامی داشت و نسل خاتم پیامبران را از صلب او قرار داد

خداوند سبحان، حضرت فاطمه را به کوثر توصیف نمود و با خطاب قرار دادن پدرش ـ‌که پیوسته مورد تمسخر قرار می‌گرفت که ابتر و مقطوع‌النسل است‌ـ فرمود: "انا اعطیناک‌الکوثر. فصل ‌لربک وانحر. ان شانئک هوالابتر؛ ما تو را کوثر عطا نمودیم، پس برای پروردگارت نمازگزار و شتری را قربانی کن. همانا استهزا کننده تو، خود ابتر و مقطوع‌النسل است."

با وجود این که طاغوت‌های زمان، شمشیرهای خود را بر گردن فرزندان حضرت فاطمه قرار داده بودند تا آنان را از صحنه هستی ساقط کنند و ریشه آنان را از بیخ کنده، نسل‌شان را منقطع نمایند، فرزندان فاطمه با حضور خود، صحنه هستی را پر کردند و در میان آنان، دانشمندان، حکیمان و سیاست‌مدارانی چون امام باقر، امام صادق، امام کاظم و امام رضا ـ علیهم السلام ـ ظهور نمودند...

بنابر این حضرت زهرا، جامع تمام فضایل، پناهگاه مطمئن همه مکارم و ارزش‌های اخلاقی، نوری درخشان و نمونه‌ای عالی برای مردان و زنانی است که پیش قراولان فضیلت و جویندگان و پویندگان کمال‌اند.»

 

کتاب حاضر، در 16 فصل و با این عناوین سامان یافته است: ولادت، اسامی فاطمه و القاب ایشان، مقام حضرت فاطمه، از ولادت تا هجرت، فاطمه پس از هجرت، ویژگی‌های حضرت فاطمه، روایات فاطمه از پدرش رسول خدا، مناقب فاطمه، حجاب فاطمه، فاطمه و بهتان‌ها، فاطمه و مصیب، وقایع و حوادث پس از رحلت پیامبر، دفاع از وصی و وصایت، غصب فدک، دوران بیماری و حوادث آن، به سوی بهشت.

این کتاب از منابع بسیاری بهره برده است که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود:

الانوارالبهیة، الاحتجاج، الاختصاص، الارشاد، الاستغاثه، الاصابه، الامامة والسیاسة، الایضاح، اطیب‌البیان ‌القاب‌الرسول و عترته، امالی‌ (مفید، مرتضی، شیخ طوسی، صدوق)، انساب‌الاشراف، اثبات‌الوصیه، احقاق‌الحق، احیاء‌العلوم، ارشاد‌القلوب، اعلام‌الوری، اسدالغابة، بحارالانوار، بشارة‌المصطفی، تاویل‌الآیات، تاریخ‌الائمه، تفسیر قرآن (صافی، قمی، عیاشی، فرات)، تهذیب‌الاحکام و... .

 

 «دردانه دلداده»، نویسنده: حجه‌الاسلام والمسلمین محمد جواد طبسى، مترجم: علیرضا کاوند بروجردی، ویراستار:‌ دکتر مرضیه راغبیان، ناشر: بوستان کتاب، چاپ ششم، 1394.

    بازدید:664
    یادداشت ها
    Parameter:303636!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار