کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش چهل‌‌ و‌ سوم)
[1398/11/19]

دستنامه پارلمانی دربارۀ برنامۀ کاری زنان، صلح و امنیت  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش چهل و دوم بخوانید.

 

دستنامه پارلمانی دربارۀ برنامۀ کاری زنان، صلح و امنیت

پارلمان‌ها در جایگاه نقش‌آفرینان در حمایت از برنامه کاری زنان، صلح و امنیت سازمان ملل متحد

تهیه شده توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)2019

 

در اکتبر سال 2000 شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه شمار UNSCR 1325 را با عنوان زنان، صلح و امنیت، در واکنش به تجارب بدست آمده دربارۀ حفظ و ایجاد صلح در دهه گذشته به تصویب رساند.

 

در آن زمان ماهیت جنگ‌ها و درگیری‌ها در حال تغییر بود. تعداد بسیار بیشتری از شهروندان عادی هدف حملات قرار می‌گرفتند و زنان به ویژه آسیب‌‌های زیادی در این درگیری‌ها متحمل می‌شدند، از خشونت‌های مبتنی بر جنسیت، تا از دست دادن همسر و خانواده، تامین معاش یا استقلال فردی. به علاوه حتی در دوران گذار و ایجاد صلح نیز نقش و جایگاه زنان در ایجاد صلح توسط نقش‌آفرینان بین‌المللی و محلی نادیده انگاشته می‌شد.

 

قطعنامه شماره 1325 از کشورها می‌خواست که به تاثیر جنگ‌ها بر زنان و دختران توجه ویژه داشته باشند و به صورت روش‌مند آنها را در تلاش برای ایجاد صلح، از جمله در مذاکرات صلح، حفظ صلح و بازسازی پس از جنگ مشارکت دهند. طی دو دهه اخیر قطعنامه 1325 با 9 قطعنامه دیگر درباره زنان، صلح و امنیت تکمیل شده است که در مجموع رهنمودهای اقدامات ملی و بین‌المللی را درباره زنان و صلح و امنیت فراهم می‌کنند. برنامه کاری زنان، صلح و امنیت به ویژه در دنیای امروز که با درگیری‌های پیچیده چه میان کشورها، چه به صورت جنگ داخلی روبروست اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. در نزدیک به 80 کشور جهان برنامه‌های اقدام ملی در راستای این قطعنامه طراحی شده است تا اولویت‌های اقدام برای نهادهای دولت و دیگر سازمان‌ها را مشخص کند. در سایر کشورها نیز اولویت‌بندی‌های تامین صلح و امنیت با در نظر گرفتن جایگاه زنان در استراتژی‌های کلان عدالت جنسیتی یا امنیت ملی مورد توجه قرار گرفته‌اند. نقش پارلمان‌ها در تلاش برای حمایت از برنامه  زنان، صلح و امنیت انکارناپذیر بوده است، هر چند بسیاری از پارلمان‌ها یا به دلیل عدم آگاهی و یا به دلیل عدم مشارکت، در این تلاش‌های ملی سهمی نداشته‌اند.

 

این دستنامه تلاش می‌کند رهنمودهایی برای اعضای پارلمان درباره نقش آنها در حمایت از برنامه کاری قطعنامه 1325 فراهم آورد. اهداف این دست‌نامه در سه بخش کلی تعریف شده‌اند:

  • تامین اطلاعات مورد نیاز درباره برنامه کاری زنان، صلح و امنیت در شرایط اجرای داخلی آن
  • ارائه رهنمودهای لازم درباره نقش پارلمان‌ها و نمایندگان در اجرای برنامه. این رهنمودها نه تنها می‌توانند مورد استفاده نمایندگان و کارکنان پارلمان قرار گیرند، بلکه به رشد و پیشرفت عاملینی که در این زمینه با پارلمان همکاری دارند نیز کمک می‌کنند.
  • ارائه نمونه‌هایی از اقدامات خوب توسط دیگر پارلمان‌ها و پروژه‌های به اجرا درآمده

 

توجه به موضوع صلح و امنیت تنها نباید دغدغه نمایندگان زن پارلمانی باشد بلکه تمام نمایندگان باید اطمینان حاصل کنند که تمام اعضای جامعه از امنیت و فرصت‌های زندگی صلح‌آمیز و هدفمند برخوردار باشند.

 

ساختار این دستنامه در قالب فصول ذیل طراحی شده است:

فصول اول تا سوم چشم‌اندازی از برنامه کاری زنان، صلح و امنیت و ارتباط آن با دیگر تعهدات و الزامات ملی و بین‌المللی درباره برابری جنسیتی و توسعه پایدار فراهم می‌کند.

فصول چهارم تا هشتم به این موضوع می‌پردازد که چگونه برنامه کاری زنان می‌تواند در بستر هر یک از کارکردهای اصلی پارلمانی، یعنی قانون‌گذاری، بودجه‌بندی، نظارت و نمایندگی، به اجرا درآید. این فصول شامل ایده‌ها و نمونه‌های عملی از اقدامات خوب توسط پارلمان‌ها و سایر نقش‌آفرینان در این زمینه است.

فصول 9 و 10 انعکاس دهندۀ چگونگی حمایت فراکسیون‌های پارلمانی و کارکنان در حمایت از صلح و امنیت زنان است.

در پایان هر فصل مجموعه‌ای کوتاه از سوالات خودارزیابی و ایده‌پردازی برای بحث بیشتر در نظر گرفته شده است.

 

 

متن کامل این دستنامه به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:378
    یادداشت ها
    Parameter:305461!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار