کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
0.0 (0)
[1398/03/08]

دسترسی آنلاین پژوهشگران در هفت مرکز کشور به متن کامل نسخ خطی آستان قدس رضوی  

 

در نخستین گام دسترسی پژوهشگران به متن کامل نسخ خطی آستان قدس رضوی، هفت مرکز پژوهشی در نقاط گوناگون کشور، در اقدامی منحصربه‌فرد، از این دسترسی برخوردار شدند.

 

 

 مدیر کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی از راه‌اندازی ایستگاه مطالعۀ نسخ خطی آستان قدس رضوی و خدمات اشتراک IP در هفت کتابخانه و مرکز پژوهشی در سطح کشور خبر داد. علی ضرابی با بیان اینکه این حرکت به دنبال ملاقات و مذاکرات رئیس سازمان با علما و فرهیختگان در قم و تهران صورت گرفته است، اظهار داشت: در این حرکت، برای نخستین بار دسترسی این مراکز به حدود 900هزار منبع دیجیتال و پایگاه‌های منتخب سازمان در سرور آنلاین کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی فراهم شده است. وی تصریح کرد: این امکان شامل دسترسی به متن کامل 20هزار نسخۀ خطی، 39هزار کتاب چاپ‌سنگی، 273هزار مقالۀ الکترونیک، 29هزار کتاب الکترونیک، 3هزار پایان‌نامه، 47هزار نسخه کتاب چاپی لاتین و 480هزار رکورد کتاب چاپی فارسی و عربی است.

 

وی در ادامه، از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا در قم زیر نظر آیت‌الله جوادی آملی، کتابخانه آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم، مؤسسۀ آموزش عالی حوزوی خاتم‌النبیین(ص) در قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم، مدرسۀ علمیۀ خان در یزد و دانشگاه نیشابور به عنوان نخستین مراکزی نام برد که از این امکان برخوردار شدند.

 

گفتنی است دسترسی به متن کامل نسخ خطی، اقدامی منحصربه فرد است که کتابخانۀ آستان قدس رضوی با بیش از 100هزار نسخۀ خطی، نخستین مرکز در جهان است که امکان دسترسی به این حجم از منابع را برای پژوهشگران فراهم کرده است.

منبع: سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

    بازدید:371
    یادداشت ها
    Parameter:304222!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار