کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
0.0 (0)
ایران‌شناسان
[1397/05/14]

در گذشت جهانگیر دری، ایران‌شناس روس  

پروفسور جهانگیری دری ایران‌شناس روسی در سن ۸۷ سالگی از دنیا رفت. این ایران‌شناس روس،  روز اول آگوست (چهارشنبه ۱۰ مردادماه) در مسکو درگذشت.

جهانگیر دری (زاده ۱۹۳۲ مسکو) نویسنده ایرانی‌تبار روسیه و استاد زبان و ادبیات فارسی دردانشگاه دولتی مسکو  بود. او  فرزند رایزن ایران در شوروی سابق  بود. دری بیش از نیم قرن به ترویج زبان و ادبیات فارسی در کشور روسیه پرداخت. از او ۹ عنوان کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله علمی به‌جا مانده است. همچنین ۱۵ مجموعه از آثار نویسندگان ایرانی را به زبان روسی ترجمه کرده است ازجمله جمالزاده، صادق هدایت، صادق چوبک، فریدون تنکابنی و خسرو شاهانی است.

از آثار دیگر او می‌توان به «نثر طنز فارسی»، «ایران من» و «ایرانی زنده»(خاطرات جهانگیر دری)، ترجمه کتاب «بچه‌های قالیباف‌خانه» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی به روسی، اشاره کرد.

وی می گوید: بسیاری از کتاب هایی که ترجمه کردم در روزهای نخست چاپ با وجود تیراژ بسیار بالا خریداری شدند.

از دیگر تالیفات ارزشمند پرفسور دری فرهنگ دوجلدی روسی-فارسی شامل ۶۰ هزار واژه و اصطلاح زبان فارسی می باشد که سه بار در روسیه و ایران چاپ شده است.

پروفسور جهانگیر دری معتقد بود ، ادبیات فارسی از بهترین ادبیات دنیا است که می توان در حوزه شرق با ادبیات ژاپن و یا ترکیه قیاس کرد. از آنجایی که روسها هم به ادبیات علاقه دارند به ادبیات فارسی هم توجه شده است به طور مثال در زمینه طنز و فکاهی در ادبیات ایران توجه شده و آثاری به غیر از عمر خیام که چاپهای بسیاری از آن شده است کتابهای فارسی زیادی در مسکو منتشر می شود.

 

    بازدید:1515
    یادداشت ها
    Parameter:300815!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار