کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
بخش مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس در سی‌‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
[1398/02/21]

خرید چهار هزار جلد کتاب از سی‌‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با خرید چهار هزار جلد کتاب از ناشرین داخلی و خارجی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، منابع کتابخانه مجلس به نحو مطلوبی ارتقاء یافت.

 

علی اکبر زارع بیدکی، مدیر مجموعه سازی منابع کتابخانه مجلس، با اعلام این خبر گفت: از این تعداد کتاب، 3300 جلد به زبان فارسی، 450 جلد عربی و 250 جلد لاتین است. وی افزود: تمامی کتاب‌های خریداری شده فارسی در حوزه علوم انسانی و طبق سیاست فراهم‌آوری منابع بر اساس اولویت در موضوعات حقوق، علوم سیاسی، فقه و کلام، کتب مرجع شامل دائره‌المعارف‌ها، واژه نامه و کتابشناسی‌ها، فلسفه، روانشناسی، دین، تاریخ، جغرافیا، اسلام شناسی و ایران‌شناسی، علوم اجتماعی، هنر، زبان و ادبیات، مدیریت و حسابداری تهیه شده است. ارزش ریالی کتب فارسی 140 میلیون تومان است که از بیش از 200 ناشر داخلی خریداری شده. در ضمن کتاب‌های چاپ اول، ویرایش جدید و جمع آوری کتب ناشرین شهرستانی، سرلوحه خرید در این نمایشگاه بود.

 

زارع بیدکی تصریح کرد: به روزرسانی منابع کتابخانه ایران‌شناسی، کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و افغانستان و بخش مرجع و مخازن کتابخانه شماره1 از اهداف شرکت در این نمایشگاه بوده است.

 

در بخش خرید کتب عربی با توجه به کمبود بودجه، توجه ویژه به تکمیل و تهیه کتب مرجع عربی، کتب فقه و کلام، تاریخ، ادبیات عرب، علوم سیاسی و حقوق شده است. ارزش ریالی 450 جلد کتاب عربی 60 میلیون تومان است.

 

در بخش خرید کتب لاتین، تمرکز بر موضوعات مرجع و منابع دست اول، ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی، تاریخ، علوم سیاسی و حقوق بوده است. ارزش ریالی 250 جلد کتاب لاتین برابر با 150 میلیون تومان است.

 

وی افزود: از کارهای ویژه و بسیار مهم صورت گرفته در این نمایشگاه، مذاکره با ناشرین و مراکز فرهنگی جهت مبادله منابع انتشاراتی بوده است. با توجه به کمبود بودجه و افزایش شدید نرخ ارز، با رایزنی های صورت گرفته تعداد 70 جلد کتاب لاتین و عربی به صورت مبادله و اهداء از کارگزاران مربوطه دریافت شد. ارزش ریالی این منابع 30 میلیون تومان است.

 

بخش فراهم‌آوری کتابخانه با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و سامان‌دهی و تقسیم نیروها، از این فرصت و اتفاق مهم فرهنگی استفاده نمود و کلیه منابع مناسب و مورد نیاز مجموعه را شناسایی و  در مدت زمان پیش‌بینی شده خریداری نمود. با توجه به کمبود بودجه، اکثر کتاب‌ها در این نمایشگاه تک نسخه‌ای خریداری شده است.

 

با توجه به نیاز مراجعین به کتاب‌های چاپ اول و جدید زبان فارسی، مراحل ثبت و سازماندهی کلیه کتاب‌های خریداری شده به این زبان آغاز شده و پیش بینی می‌شود تا پایان تیرماه، همه کتاب‌های فارسی خریداری شده، در بخش مخزن و مرجع در دسترس مراجعین قرار گیرد.                                        

    بازدید:791
    یادداشت ها
    Parameter:304143!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار