کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
گفتگوی فرهنگی
[1398/11/26]

حاکم مدائن و گلستان خاطرات/اکبر تهرانی  

 

مطلع شدیم که دو اثر دیگر به نام‌های «حاکم مدائن» و «گلستان خاطرات» از سوی نویسنده و حقوق‌دان پرتلاش آقای اکبر تهرانی، تألیف و به ناشریت «ایرانا» به چاپ رسیده است. لذا به همین حیث به حضور وی رسیدیم تا کمی درباره آثار جدید‌شان مطالبی را بیان نماید.

وی گفتگوی خود را چنین آغاز کرد: حمد فزون و سپاس بی‌قیاس سزاوار خداوندی است که با انزال کتب و ارسال رسل، گم‌گشتگان به وادی ضلالت را به سرحد هدایت رسانید.

و اما در خصوص آثار خلق‌شده معنونه:

کتاب «حاکم مدائن»: آیینه‌ای از احوال یکی از ممتاز‌ترین مردان بزرگ امپراتوری ایرانشهر کهن است. این رساله روایت‌گر زندگی یکی از بزرگترین مفاخر تاریخ اسلام است. که اجماع مسلمانان و حتی غیر‌مسلمانان به سیره ایشان اشاره دارند. زاهد و پارسائی که خصلت‌های نیکش در هزارتوی تاریخ جهان اسلام همچون مروارید به چشم می‌خورد، غواصی که امواج خروشان دریاهای نور را شکافت تا خویش را به اقیانوس معرفت برساند.

نام او روزبه بود که در راه تحصیل اسلام و دین حق از کودکی تا پایان عمر رنج فراوان برد. اخلاص‌کیشی که پس از تشرف به اسلام، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ایشان‌را «سلمان» نامید و فرمودند: «سلمان منا اهل البیت» و سپس اظهار داشتند: «من مقدم بر فرزندان آدم و سلمان مقدم بر اهل فارس است.». این پارسی پارسا هم‌صحبت با رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و یاور مولا علی علیه السلام و محرم راز‌های فاطمه سلام‌الله علیها بود.

و اما در مورد کتاب «گلستان خاطرات»: تلخیص‌شده فحوای این اثر اموری است که در طی چندین دهه از زندگی به این کمترین گذشته، که شاخصه‌هایی از آنچه در ذهنم باقی‌مانده با خامه ناتوانم انشاء، تا به حیث روشنگری در اختیار نسل‌های لاحق قرار گیرد. البته این تصنیف که با تلاش وافر و یاری حضرت باری در «24 گلستان» به نگارش درآمده، یکی از گونه‌های ادبی بوده که از تاریخ شفاهی نشأت می‌گیرد و امید است مورد توجه خوانندگان فرزانه قرار گیرد.

ضمناً به عنوان حق‌شناسی از همکاری خوب مسئول محترمه کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی و کارمندان فرهیخته و مردمی این نهاد تشکر و قدردانی می‌نمایم.

 

مشخصات آثار

گلستان خاطرات:

ناشر: ایرانا

تیراژ: 1000 نسخه

بها: 45 هزار تومان

تعداد صفحات: 283 صفحه، مصور

 

حاکم مدائن:

ناشر: ایرانا

تیراژ: 1000 نسخه

بها: 70 هزار تومان

تعداد صفحات: 370 صفحه

برای تهیه کتاب های فوق الذکر می توانید به نشانی زیر مراجعه کنید.

تهران، خیابان ژاندارمری، نرسیده به کارگر، پلاک 131، طبقه همکف، زنگ اول، انتشارات ایرانا

شماره تماس: 66974989-021

شماره مؤلف:

09121953083

09122196041

 

 

 

 

 

اکبر تهرانی نویسنده آثار مذکوره

    بازدید:742
    یادداشت ها
    Parameter:305485!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار