کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
0.0 (0)
منابع ایران‌شناسی
[1399/07/05]

جنگ ایران و عراق  

 

جنگ بین ایران و عراق که بین سال‌های 1980 تا 1988 به مدت هشت سال طول کشید،‌ طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم بود. کشته‌شدن کودکان رزمنده، استفاده از سلاح‌های شیمیایی،‌ حمله به کشتی‌های غیر‌نظامی در خلیج فارس و ویرانی شهر‌ها از فجایع این جنگ بود. کتاب حاضر نگاهی بی‌پروا و آشکار به منازعه‌ای دارد که عمیقاً در حافظه جمعی مردم خاورمیانه جای گرفت. در حالی که غربیان کمتر آن را فهمیدند.   

پیر رازو-نویسنده کتاب- نشان می‌دهد که چرا جنگ ایران و عراق محور فهم و درک ما نسبت به ژئوپلیتیک خاورمیانه از بی‌اعتمادی ریشه‌دار بین سنی‌ها و شیعیان گرفته تا علاقه وافر ایران به انرژی هسته‌ای  و منازعات دامنه‌دار در عراق است. نویسنده، کلید‌های بسیار ارزشمندی برای بررسی رفتارها و منازعات داخلی ایران به دست ما می‌دهد.  

گزارش رازو از جنگ ایران و عراق براساس بایگانی‌های نظامی منتشر‌نشده، تاریخ شفاهی و مصاحبه‌ها و همچنین اصوات ضبط‌شده توسط ارتش ایالات متحده شامل جزئیات گفت‌وگو‌های صدام حسین با ژنرال هایش است.

رازو علاوه بر اینکه استراتژی‌های متغیر جنگ و پویایی سیاسی ― عملیات‌های نظامی، شگرد‌های نیروهای مخالف در هر رژیم، تأثیر جنگ بر تولید نفت درهر دو کشور را بررسی می‌کند، نگاهی نیز به تصویر بین‌المللی از این جنگ دارد. از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی گرفته تا اسرائیل، اروپا ، چین و قدرت‌های عربی و بسیاری از کشورها در این درگیری دخالت و از یکی از طرفین جنگ حمایت می کردند و گاهی نیز وفاداری و سرسپردگی خود را به طرفین متخاصم تغییر می‌دادند.

کتاب «جنگ ایران و عراق» به سؤالاتی پاسخ می‌دهد که مورخان را سرگشته کرده است: چرا صدام دست به چنین جنگ پر‌هزینه و در نهایت بی‌حاصلی زد؟ چرا جنگ هشت سال طول کشید در حالی که می توانست در ظرف چند ماه به پایان برسد؟ چه کسی برنده واقعی جنگ بود؟‌ جنگی که اینقدر تلفات انسانی و اقتصادی داشت.

عنوان انگلیسی کتاب:

The Iran-Iraq War

نویسنده:‌

Pierre Razoux

مترجم:

Nicholas Elliott

کتاب مذکور در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی با شماره زیر قابل بازیابی و مطالعه است.

DS318.85.R3G8 2015

گفتنی است که کتاب مذکور توسط عبد‌المجید حیدری و علی احمدی ترجمه و با عنوان «جنگ ایران و عراق» در تهران،‌ در سال 1397 از طرف مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر گردید.

کتاب مذکور در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی با شماره زیر قابل بازیابی مطالعه است.

۵۸۸۴۱۰

 

ترجمه و تدوین: مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com

    بازدید:1123
    یادداشت ها
    Parameter:305923!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار