کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی
[1396/08/22]

جاحظ: کتاب همنشینی است که با نفاق و دورویی فریبت نمی‌دهد و با دروغ گولت نمی‌زند  

جاحظ بصری(150- 255ه) از ادیبان، متکلمان و از ناموران کتابشناس و علاقه‌مند به کتاب در تاریخ و تمدن فرهنگ اسلامی است. وی آثار و تالیفات فراوانی داشته که اکنون اندکی از آن‌ها موجود و برخی به چاپ رسیده است، مانند البیان و التبیین ،الحیوان، مجموعه رسایل و ...

از سخنان اوست درباره کتاب از کتاب الحَیَوان که ترجمه بخشی از آن در ذیل آمده است:

کتاب همنشینی است که تملقت نمی‌کند و دوستی است که فریبت نمی‌دهد و رفیقی است که ملولت نمی‌سازد...و همسایه‌ای است که معطلت نمی‌کند و همراهی است که نمی‌خواهد با چاپلوسی مایملکت را برباید و با مکر با تو معامله نمی‌کند و با نفاق و دوروئی فریبت نمی‌دهدو با دروغ گولت نمی‌زند.

هرگاه به کتاب نظر نمائی لذت و بهره‌ات فزونی یابد و میلت را { بر فراگیری دانش} شدیدتر گرداند.زبانت را گویا، سرانگشتانت را زیبا، سخنانت را فخیم، وجودت را شاد، سینه‌ات را فراخ و احترام مردم و دوستی حاکمان را برای تو به ارمغان می‌آورد. در مدت یک ماه از کتاب می‌آموزی آنچه را که در طول یک عمر از دهان مردم نخواهی آموخت، همراه با سلامتی از زیان و خسران و تقلای بیهوده و تو را از ایستادن در مقابل درب مکتبخانه جهت آموختن علم و زانو زدن در برابر کسی که تو از او برتر و گرامی‌تری باز می دارد. تورا از همنشینی با کینه‌توزان و کوته‌فکران به سلامت می‌دارد.

کتاب، تو را شبانه روز مطیع و در سفر و حضر فرمانبردار... معلمی است که اگر محتاجش گردی شرمگینت نسازد و اگر از او رو بگردانی نفع و فایده خود را از تو دریغ ندارد و اگر رهایش سازی او از تو روی بر نمی تابد و...

(طالبین برای تفصیل بیشتر به مقاله شیفتگان کتاب  به قلم علی رفیعی علامرودشتی، فصلنامه میراث شهاب، سال پنجم، شماره اول ، شماره پیاپی 15، صص 166-173 مراجعه نمایند).

مشخصات متن: کتاب الحیوان،‌ ابوعثمان بن بحر جاحظ بصری،‌ ص. 26،‌ مطبعه حمیده مصر،‌ 1323 هجری،‌ صفحه 26.

شماره بازیابی: 5پ1408

ترجمه از عربی به فارسی: محمود نظری،‌ مدیر بخش نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

    بازدید:2683
    یادداشت ها
    Parameter:298179!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار