کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
گزارش تفصیلی بازدید نماینده شورای شهر از کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛
[1397/09/12]

تلاش برای همکاری کتابخانه مجلس و شورای شهر در زمینه چاپ آثار مرتبط با تهران  

(تهیه و تنظیم گزارش: مرضیه راغبیان)

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، آقای حجت نظری، نماینده شورای شهر تهران روز گذشته 97/9/11 ساعت 16/30 از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بازدید کردند.

 

آقای حجت نظری، ‌جوان‌ترین عضو شورای شهر تهران، دیروز دیداری از کتابخانه مجلس شورای اسلامی داشت. آقای نظری که پیش از این بارها در دوران دانشجویی خود و حدود ده سال قبل به عنوان مراجعه‌کننده از این کتابخانه استفاده کرده،‌ این بار به عنوان نماینده شورای شهر با پیشینه ذهنی بسیار مثبت و به قصد گسترش همکاری با کتابخانه مجلس، به بازدید از این مرکز آمد.

 این بازدید با استقبال معاون و مدیران کتابخانه مجلس، آقایان حمید ملکیان؛ معاون منابع و خدمات فنّی کتابخانه مجلس، سیّد مهدی قریشی؛ سرپرست روابط عمومی و امور بین‌الملل، علی ططری؛ مدیر مرکز اسناد و سیّد علیرضا طیرانی، سرپرست امور کتابخانه‌ای، انجام پذیرفت.

در این بازدید ابتدا از بخش خطی کتابخانه بازدید شد. در بخش خطی کتابخانه مجلس، بیش از 27 هزار مجلّد نسخه خطی در موضوعات مختلف و به زبان‌های فارسی، عربی،‌ ترکی، کردی و... نگهداری می‌شود. تقریباً تمامی این نسخ از چند سال قبل اسکن و فهرست شده است.

آقای نظری، کارشناس مسئول بخش خطی کتابخانه مجلس، در معرفی این بخش گفت: بخش خطی کتابخانه مجلس، نمایشگاه‌های موضوعی و مناسبتی را برگزار می‌کند و در ایام و مناسبات مختلف سال، نسخ خطی مرتبط با آن مناسبت را به نمایش می‌گذارد.

 آقای دکتر ططری، مدیر مرکز اسناد نیز توضیحاتی در مورد منابع غنی و ارزشمند خطی و اسناد کتابخانه مجلس ارائه کرد.

 

 

در ادامه این بازدید، از بخش آسیب‌شناسی و مرمّت کتابخانه مجلس دیدن شد. آقای حسینعلی جعفریان، مدیر این بخش، در رابطه با نحوه حفاظت و نگهداری آثار کتابخانه‌ای توضیحاتی را ارائه داد. جعفریان یکی از نسخ خطی در حال مرمّت که موریانه صفحات میانی‌اش را از بین برده، نشان و توضیحاتی در مورد مرمّتش داد. همچنین یک تابلوی نقاشی و نقشه‌ای تاریخی که در دست مرمّت بودند را با توضیح شیوه مرمّتشان نشان داد. آقای نظری،‌ نماینده جوان و فرهنگی شورای شهر که فعالیت‌های بخش مرمّـت و توضیحات آقای جعفریان بسیار برایش ذوق‌برانگیز و خوشایند بود، به تفصیل از فعالیت‌ها و نحوه مرمّـت هر اثر پرسید.   

 

 

سومین بخش مورد بازدید، کتابخانه ایران‌شناسی مجلس بود. آقای دکتر ططری در مورد تاریخچه و اهمیت این کتابخانه توضیحاتی داد و آقای احمدی زمانی، ‌کارشناس کتابخانه ایران‌شناسی، تعداد و ‌موضوعات منابع این کتابخانه را بیان کرد.

 

 

دکتر ططری، مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس، طی این بازدید با آقای حجت نظری، مذاکراتی در مورد همکاری‌های بین دو نهاد کتابخانه و شهرداری تهران، انجام داد. اهمّ ‌این همکاری‌ها در حوزه چاپ نفائس کتابخانه اعم از نسخ خطی،‌نشریات و به ویژه اسناد مرتبط با شهرداری تهران بود. در مخازن کتابخانه مجلس منابع نفیس و بی‌نظیری اعم از عکس، سند و نقشه در مورد شهر تهران وجود دارد. عکس‌های موجود از ابنیه‌های تهران در دوره قاجار و اسناد د رموضوعات بلدیه و اداره شهر تهران هستند که طی 112 سال تاریخ مجلس از مصوّبات مجلس، کمیسیون‌ها و نماینده‌ها یا نامه‌های مردم، به دست مجلس و سپس کتابخانه مجلس رسیده است. مرکز اسناد کتابخانه مجلس،‌ نقشه‌های تاریخی مهمی نیز از شهر تهران در مخازن خود دارد که برای شهرداری تهران ارزشمند است.

طی مذاکرات بین مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس، علی ططری و نماینده شواری شهر، ‌آقای حجت نظری، قرار بر آن شد تا جلساتی بین کتابخانه مجلس و اعضای شورای شهر و شهرداری تهران برگزار شود و برای فرهنگ‌سازی در حوزه‌های تاریخ مجلس و قانون‌گذاری و نیز چاپ منابع کتابخانه مجلس مرتبط با شهر تهران،  همکاری‌هایی صورت پذیرد.

 

در پایان این دیدار، وب‌سایت کتابخانه مجلس، مصاحبه‌ای با آقای حجت نظری داشت که مشروح آن در خبری جداگانه بیان خواهد شد.

    بازدید:608
    یادداشت ها
    Parameter:302468!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار