کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
به مناسبت سالروز شهادت آیت الله مطهری و روز بزرگداشت مقام معلم؛
[1400/02/12]

تصاویر و پوسترهای آیت الله مطهری در آرشیو شنیداری-دیداری مرکز اسناد کتابخانه مجلس  

 

آیت الله مرتضی مطهری (1298-1358 هجری شمسی) روحانی، فیلسوف و اندیشمند اسلامی، در روستای فریمان از توابع مشهد زاده شد. در سال 1315 عازم حوزه علمیه قم شد و به مدت 15 سال در محضر اساتید بزرگی همچون آیتالله بروجردی، سید محمد محقق داماد و سید محمد حجت آموزش دید. همچنین به مدت 12 سال در محضر درس آیت الله خمینی و  برای 3 سال خدمت علامه محمد حسین طباطبایی کسب علم نمود.

آیت الله مطهری در سال 1331 با مهاجرت به تهران در مدرسه سپهسالار (مدرسه عالی شهید مطهری) و مدرسه علوم دینی مروی به تدریس پرداخت و در همین دوران تدریس در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران را آغاز کرد که به مدت 20 سال تداوم یافت. از آغاز دهه 1340 در راستای نهضت امام خمینی (ره) فعالیتهای سیاسی خود را به ویژه در قالب سخنرانی و نشر افکار ضد رژیم شاه آغاز نمود که از جمله مهمترین اقدامات وی میتوان به مشارکت در  بنیانگذاری حسینیه ارشاد اشاره کرد. وی در این دوران بارها توسط ساواک دستگیر و ممنوع التدریس شد.

 استاد مطهری در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، به پاریس سفر کرد و در دیدار با امام خمینی (ره) مامور تشکیل شورای انقلاب گردید. وی سرانجام در شامگاه یازدهم اردیبهشت ماه 1358 با گلوله محمد علی بصیری یکی از اعضای گروه فرقان به شهادت رسید.

از آیت الله مطهری بیش از 50 اثر همچون حماسه حسینی، آشنایی با علوم اسلامی، شرح منظومه ملاهادی سبزواری و...باقی مانده است. کتاب داستان راستان که در سال 1339 در قالب مجموعه داستانهای دینی منتشر گردید، از مشهورترین آثار استاد مطهری است که در سال 1344 برنده جایزه کمیسیون ملی یونسکو شد.

یاد این استاد مبارز و معلم فقید همواره جاویدان است.

برخی از تصاویر و پوسترهای آیت الله مرتضی مطهری موجود در آرشیو شنیداری-دیداری مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی:

 

    بازدید:428
    یادداشت ها
    Parameter:306581!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار