کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش بیست‌و‌سوم)
[1398/08/22]

تحلیل الگوی معاصر سیاست‌گذاری کلان‌شهر تهران  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و دوم بخوانید.

 

تحلیل الگوی معاصر سیاست گذاری کلان شهر تهران

 

شهرها بر مبنای اصول و ارزش ها، تجربیات، رویکردها و نظریه های گوناگون، الگوهای متنوع و گاه منحصر به فردی در مقیاس کلان برای هدایت شهرها انتخاب میکنند. بنابراین میتوان الگوی سیاستگذاری را برآیند جریان های فکری مؤثر و سازوکارهای مدنظر آنها دانست. مطالعه تاریخی- تحلیلی الگوی سیاستگذاری کلان یک شهر واجد اهمیت است زیرا علاوه بر نشان دادن میزان اثرگذاری جریان‌های فکری بر الگوی کلان سیاستگذاری شهری در مقاطع مختلف تاریخ، مدیران و محققان حوزه مطالعات شهری را با منطق تغییرات اساسی در شهر آشنا می کند و میتواند در گامی پیشرو آیندههای محتمل برای شهر را شناسایی و سازوکارهای آن را تشخیص دهد.

 

مرکز مطالعات و برنامهریزی شهر تهران در راستای اثربخش کردن مطالعات خود در زمینه طرح جامع شهر تهران اقدام به تهیه گزارش تحلیل الگوی معاصر سیاستگذاری کلان شهر تهران کرده است. پژوهش حاضر تلاش دارد تا از منظر جریان های فکری مؤثر پیش و پس از انقلاب اسلامی بر سیاستهای کلان شهر تهران، مشخصات الگوی حاضر آن را شناسایی کرده و به طرح نظریاتی در این حوزه بپردازد.

 

این گزارش در 5 بخش تنظیم شده است:

بخش 1- کلیات پژوهش

بخش 2- مبانی نظری پژوهش

بخش 3- تحلیل جریانهای فکری مؤثر بر سیاستگذاری کلان شهر تهران

بخش 4- تحلیل الگو معاصر سیاستگذاری کلان شهر تهران

بخش 5- الزامات خروج از فضای بلاتکلیفی در عرصه سیاستگذاری کلان شهر تهران

 

 

تحلیل الگوی معاصر سیاست گذاری کلان شهر تهران (گزارش شماره 336، آذرماه 94)، دبیرخانه شورای عالی نظارت بر توسعه شهری تهران، تهران: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، 1394.

    بازدید:593
    یادداشت ها
    Parameter:305073!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار