کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
5.0 (1)
گنجی از گنج‌خانه مجلس شورای اسلامی
[1396/05/03]

«تاریخ قم» اثر حسن بن محمد بن حسن قمی  

کتاب نفیس و تاریخی «تاریخ قم» اثر حسن بن محمد بن حسن قمی از علمای قرن چهارم هجری است که آن را در سال 378 هجری به تشویق صاحب بن عبّاد در عصر فخر‌الدوله دیلمی به زبان عربی بنگاشت

به مناسبت میلاد با سعات حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها

کتاب نفیس و تاریخی «تاریخ قم» اثر حسن بن محمد بن حسن قمی از علمای قرن چهارم هجری است که آن را در سال 378 هجری به تشویق صاحب بن عبّاد در عصر فخر‌الدوله دیلمی به زبان عربی بنگاشت .در سالهای 805 و 806 هجری توسط حسن به علی بن حسن بن عبد‌الملک قمی به فارسی ترجمه گردید. از متن عربی جز چند بند اکنون در دسترس نیست و ترجمه فارسی آن مکرر چاپ شده .نسخه‌هایی از این ترجمه در کتابخانه هاو کتابخانه مجلس موجود است.

از جمله نسخه شماره 7670( معرفی شده در فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس،ج26 ،ص 168) که به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها راجع به ایشان از نسخه مذکور نقل می‌‌گردد:

«...دیگر از سادات حسینیه از فرزندان موسی بن جعفر علیهما السلام که به قم آمدند، ‌فاطمه بود دختر موسی بن جعفر علیهما‌السلام.

چنین گویند بعضی از مشایخ قم که چون امام علی بن موسی‌الرضا علیهما السلام را از مدینه بیرون کردند تا به مرو رود از برای عقد بیعت به ولایت عهد برای او فی سنه مأتین،‌ خواهر او فاطمه بنت موسی بن جعفر علیهم ‌السلام در سنه احدی و مأتین به طلب او بیرون آمد. چون به ساوه رسید،‌ بیمار شد.

پرسید که میان من و میان شهر قم چقدر مسافت است؟ او را گفتند که ده فرسخ است. خادم خود را بفرمود تا او را بردارد و به قم برد. خادم او را به قم آورد و در سرای موسی بن خزرج بن سعد اشعری فرود آورد و نزول کرد.

و روایت صحیح و درست آن است که چون خبر به آل سعد رسید،‌ همه اتفاق کردند که قصد ستی فاطمه کنند و از او درخواه نمایند که به قم آید. از میانه این‌ها موسی بن خزرج تنها هم در آن شب بیرون آمد و چون به شرف ملازمت ستی فاطمه رسید،‌ زمام ناقه او را بگرفت و به جانب شهر بکشید و به سرای خود او را فرود آورد.

هفده روز در حیات بود. چون او را وفات رسید،‌ بعد از تغسیل و تکفین و نماز،‌ موسی بن خزرج در زمینی که او را بود به بابلان-آنجا که امروز روضه مقدسه اوست-دفن کرد و بر سر تربت او از بوریاها سایه‌ای ساخته بودند، تا آنگاه که زینب دختر محمد بن علی الرضا علیهما السلام این قبه بر سر تربت او بنا بنهاد...

وروایت کرده‌اند که جماعتی از مردم ری در صحبت ابی عبد‌الله الصادق علیه السلام در آمدند و گفتند: ما از مردم و اهل ری‌ایم.

ابی عبد‌الله الصادق علیه‌السلام فرمود: مرحبا برادران ما را از اهل قم و مردم قم.

مردمان گفتند: ای امام! ما از مردم ری‌ایم.

دیگر باره صادق علیه‌السلام فرمود: مرحبا برادران ما را از اهل قم.

تا آن جماعت سه کرّت این سخن را تکرار کردند و امام هر نوبت می‌فرمود:

مرحبا برادران قمیان ما را.

پس امام فرمود: خدای را حرمی است و آن مکه است و رسول خدای را حرمی است و آن مدینه است و امیر‌المؤمنین را حرمی است و آن کوفه است و ما را حرمی است و آن شهر قم است. بدانید که زود باشد که به شهر قم زنی را از فرزندان من فاطمه نام، دفن کنند و هر کس که زیارت او دریابد، به بهشت رود و بهشت بر او واجب شود.... »

گزارش از محمود نظری-مدیر نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:2159
    یادداشت ها
    Parameter:293218!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار