کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » مقالات
5.0 (1)
آویخته به دار پرسش‌ها؛
[1398/08/01]

تأملی بر درونمایه‌­های شعر دکتر روح انگیز کراچی/ حافظ موسوی  

 

 نقد و بررسی کارنامۀ پنجاه سال شاعری خانم دکتر روح انگیز کراچی کاری است دشوار. نخست به این دلیل که ایشان از استادان بنام ادبیات فارسی است، با کارنامه­‌ای پربار و درخشان در نقد و پژوهش و آنچه من خواهم نوشت در حکم زیره به کرمان بردن است. دیگر اینکه در بررسی شعر، هر شعری، می­‌توان و ضروری است که از زوایای مختلف به آن نگریست. اینکه شاعر با زبان چه کرده است، تکنیک و صناعت در کار او چه نمودی دارد، با زندگی چه نسبتی برقرار کرده است، رابطه­‌اش با سنت چگونه است، چقدر نوآوری داشته است و در نهایت اینکه چه گفته است و چگونه گفته است، پرسش­‌هایی است که در یک نقد و بررسی جامع باید به آن پاسخ گفت.

اما من در این نوشته سخنم را به درونمایه‌­های شعر خانم کراچی که به نظرم از اهمیت بیشتری برخوردار است محدود می‌کنم. من از بین مضامین شعر ایشان دو مضمون را برگزیده­‌ام که نقش پررنگ‌­تری دارند، و گمان می‌کنم دغدغه­‌های اصلی خانم کراچی در آنها متبلور شده است: زن و تأملات هستی‌شناختی.

 

مقاله «آویخته به دار پرسش‌­ها» (تأملی بر درونمایه­‌های شعر روح انگیز کراچی)، به قلم حافظ موسوی در  مجله «جهان کتاب»، سال بیست و چهارم، شماره 3 ـ 5، خرداد و مرداد 1398، صفحات 52 ـ 53 منتشر شده است.

 

صورت کامل این مقاله، به پیوست، قابل مطالعه است.

 

    بازدید:1006
    یادداشت ها
    Parameter:304986!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار