کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » آسیب شناسی و مرمت
0.0 (0)
هنر ابری‌سازی کاغذ در کتابخانه مجلس
[1398/09/25]

برگزاری کارگاه ساخت کاغذ ابری در واحد مرمت کتابخانه مجلس  

 

گفتگو با حسینعلی جعفریان مدیر بخش آسیب‌شناسی و مرمت کتابخانه مجلس شورای اسلامی

پاییز نود هشت، فصلی بود که واحد مرمت کتابخانه مجلس به جهت به روز‌رسانی کار‌های هنری خود توسط استاد حمید ملکیان «کارگاه ساخت کاغذ ابری» را برگزار نمود. حسینعلی جعفریان مدیر واحد مرمت کتابخانه مجلس هدف از برگزاری کارگاه مذکور را به روز‌تر شدن اطلاعات کارکنان و هنرجویانی دانست که همواره به امر مرمت و نگهداری از میراث فرهنگی از جمله اسناد تاریخ، نسخ خطی و آثار هنری مشغول بوده‌اند.

کاغذ ابری حدوداً از دوره تیموری به بعد در کشور‌ ما رواج داشته است و در دوره‌های تاریخی مختلف مخصوصاً در عصر صفوی مورد استفاده هنرمندان، نقاشان، خطاطان و صحافان بوده و ساخت آن نیز گاهاً به لحاظ سبک و سیاق کار به هنرمندان مختلفی منصوب است.

جعفریان همچنین ادامه داد که ابری‌سازی یکی از هنر‌های کهن و ناب ایرانی است که غالباً در فن کتاب‌آرایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. هنرمند ابری‌ساز با ایجاد نقوش درهم‌تنیده و لحظه‌ای، و گاه‌گاهی به طور اتفاقی نقش‌های ماندگار و زیبا را خلق می‌کند که عموماً بسیار زیبا و خیال‌انگیز است.

مسلماً امروزه ما جایگاه این هنر را به اندازه‌ای که باید و شاید قدر نمی‌‌نهیم. مگر گاهاً خطاطان و نقاشان نگارگر و به‌ندرت هنرمندان دیگر از آن استفاده ‌کنند. به لحاظ کاربرد عموم مردم، حتی ما می‌توانیم از این نوع کاغذ سنتی برای پوشش هدایا و موارد مشابه مورد استفاده قرار دهیم. هنگامی که ما می‌توانیم چنین کاغذ‌های زیبا و اصیلی بسازیم چرا باید به سراغ کاغذ‌های صنعتی و وارداتی برویم.

برگزاری این کارگاه‌ها می‌تواند هنرجویان و جوانان جامعه را با این هنر بیشتر آشنا کند و باعث نگردد که ما به راحتی این هنر را در اختیار کشور‌هایی مثل ترکیه قرار دهیم که حتی ثبت جهانی آن را نیز از آن خود کرده و این از کوتاهی ما و مسئولان امر است.   

 

 

 

 

 

 

    بازدید:556
    یادداشت ها
    Parameter:305199!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار