کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اخبار فرهنگی مجلس
0.0 (0)
اخبار فرهنگی مجلس؛
[1398/07/21]

برخی به نخبگان اجازه تلاش نمی‌دهند  

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: برخی افراد نه تنها خودشان برای پیشرفت علمی کشور هیچ‌گونه تلاش و تکاپویی انجام نمی‌دهند، بلکه اجازه تلاش علمی را به نسل جدید و نخبگان کشورمان هم نمی‌دهند.

 

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فرمایشات امروز مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان علمی مبنی بر اینکه «یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در دامن دانشگاه‌ها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش می‌کند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند»، گفت: برخی افراد در داخل کشورمان نفوذی‌های غرب هستند و تمایل ندارند که ایران در عرصه‌های علمی به پیشرفت برسد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این افراد به دلیل آنکه تعلق‌خاطر به فرهنگ دیگر کشورها دارند و قبله آمالشان غربی‌ها هستند، تصورشان این است که باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم و هر آنچه کشورهای غربی می‌گویند، وحی‌ مُنزل است.

 

وی افزود: این نفوذی ها بعضا یافته‌های علمی غربی‌ها را چنان با آب و تاب تعریف می‌کنند که گویا در کشور خودمان هیچ‌گونه پیشرفتی در زمینه علمی صورت نگرفته است در حالی‌ که در بسیاری از زمینه های علمی خودمان حرف‌های جدی برای گفتن داریم.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این افراد بعضا منابع علمی خود را هم از کتب غربی‌ها انتخاب می‌کنند، افزود: در واقع این افراد نه تنها خودشان برای پیشرفت علمی کشور هیچ‌گونه تلاش و تکاپویی انجام نمی‌دهند، بلکه اجازه تلاش علمی را به نسل جدید و نخبگان کشورمان هم نمی‌دهند و پیوسته به دنبال ناامیدسازی نخبگان علمی کشور هستند.

 

نفوذی‌ها به دنبال ورود اندیشه‌های غربی به کشور هستند

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این افراد بددل به دنبال آن هستند که اندیشه‌های غربی را وارد کشور کنند و گاهی‌اوقات کاملاً برنامه‌ریزی‌ شده و هدفدار و گاهی هم بر اثر خودباختگی، آب به آسیاب غربی‌ها می‌ریزند.

 

وی ادامه داد: همچنین بعضاً این افراد به دنبال فراری دادن نخبگان کشورمان هستند و آنان را ترغیب می‌کنند که به خارج از کشور بروند و بعضاً در آن سوی مرزها از نخبگان ما به خوبی حمایت می‌شود تا با این کار منجر به رکود علمی در کشورمان شوند.

 

نگذاریم بدخواهان به اهداف شوم خود برسند

سلیمی بیان کرد: متأسفانه آثاری از این جریان بدخواه در برخی از دانشگاه‌ها می‌بینیم و به اسم دانشمند، روشنفکر و محقق پیوسته یأس و ناامیدی را بین جوانان و دانشجویان کشورمان ایجاد می‌کنند که باید این شرایط را مدیریت کرد و به آنان اجازه نداد که به اهداف شوم خود دست یابند چرا که این افراد چنان شیفته غرب هستند که واقعیات کشورمان را نمی‌بینند.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های بسیار زیاد کشور در عرصه‌های نظامی و هسته‌ای بدون وابستگی به غرب گفت: طبق گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، ما در تحقیق و توسعه هسته‌ای از بسیاری از کشورها فراتر هستیم اما برخی از افراد که وابسته به غرب هستند، پیشرفت‌های علمی خودمان را نمی‌بینند و کورباطن هستند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در برخی از عرصه‌های علمی بسیار پیشرفت کرده‌ایم و پیشرفت دانشمندان ما در این عرصه‌ها کاملاً بُهت‌آور است اما جریان بددل و بدخواه کشور نمی‌توانند این موفقیت‌ها را تحمل کنند و سنگ‌اندازی می‌کنند.

 

سلیمی با اشاره به بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «ما در برخی از رشته‌های علمی نوپا در رتبه‌های بالای جهان هستیم اما این ما را مانع نمی‌کند و کافی نیست»، گفت: روند رشد علمی کشور بسیار خوب است اما مطابق با گفته مقام معظم رهبری، ما به آن قانع نیستیم و باید شتاب علمی ما بیشتر باشد، باید یک بسیج همگانی در این زمینه صورت گیرد و به خواسته‌های مقام معظم رهبری در این زمینه هر چه سریعتر نائل شویم که ایران روز به روز به دستاوردهای علمی بیشتری دست یابد.

    بازدید:588
    یادداشت ها
    Parameter:304922!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار