کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
گزارش بازدید از موزه مجلس؛
[1397/07/18]

بازدید نماینده درگز همراه جمعی از فعالان فرهنگی این شهر از موزه مجلس  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، روز دوشنبه 97/7/16، آقای حاتمیان، نماینده محترم شهرستان درگز در مجلس شورای اسلامی، همراه جمعی از فعالان فرهنگی این شهر از موزه مجلس شورای اسلامی، بازدید و از بخش‌های مختلف موزه اعم از صحن قدیم، گالری کمال‌الملک، گالری رجال، سرسرا و تندیس‌ها دیدن کردند.

در این بین، تندیس شهید مدرس که در صحن قدیم مجلس شورای ملّی قرار دارد، مورد توجه ویژه نماینده شهرستان درگز قرار گرفت و درباره تندیس موجود و عملکرد شهید مدرس در مجلس، سؤال‌‌هایی از کارشناس موزه، پرسیده شد.

آقای خلیلی، کارشناس موزه مجلس، در پاسخ به پرسش آقای حاتمیان، توضیح داد:‌ تندیس شهید مدرّس توسط آقای حمید کنگرانی ساخته شده و همچون سایر تندیس‌های موجود در موزه مجلس، هم‌زمان با انتقال موزه مجلس به ساختمان مشروطه  در سال 1388، به این موزه اضافه شد.

وی در مورد عملکرد شهید مدرس در مجلس نیز چنین  بیان داشت: از زمان مجلس چهارم، رضاخان، به فکر برچیدن بساط سلطنت قاجار بود و از همان زمان، افرادی مانند تیمورتاش و علی‌اکبر داور، افراد دلخواه برای ورود به مجلس پنجم را کاندیدا کرده و به صورت محسوس و غیر محسوس، حمایت می‌کردند؛ به این ترتیب، ترکیب مجلس پنجم را کاملاً در دست گرفتند. در این بین، معدود افرادی همچون شهید مدرس، توانستند خارج از لیست افراد تحت حمایت رضاخان، به مجلس پنجم راه یابند.

در مجلس پنجم، بحث جمهوریت مطرح شد و مورد موافقت مدرس و بازاریان قرار نگرفت و با توجه به مخالفت‌های گسترده، رضاخان از انجامش منصرف شد؛‌ ولی مجلس پنجم توانست حکومت قاجار را منقرض و سلطنت پهلوی را روی کار آورد. مدرس نیز چون در اقلیت بود، نتوانست جلوی این کار را بگیرد و تنها کاری که با آن توانست عملکرد رضاخان را تا حدی کنترل کند، مخالفت با اعتبارنامه برخی نمایندگان بود.

 

محمدحسن خلیلی (کارشناس موزه مجلس)

    بازدید:1102
    یادداشت ها
    Parameter:301053!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار