کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
بازدید مراکز ایران‌شناسی از کتابخانه مجلس
[1397/04/13]

بازدید مسئولان «بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی» از کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، روز دوشنبه مورخ 11/4/97  هشت نفر از اعضای بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. این بازدید، دومین بازدید در راستای دستور ریاست کتابخانه مجلس مبنی بر ایجاد ارتباط و همکاری با مراکز  تحقیقات ایران‌شناسی کشور بود.

در این بازدید، رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، حجه‌الاسلام دکتر سیّد حمید روحانی، آقایان دکتر مظفر نامدار، دکتر حمید حاذق نیکرو، محمدحسن رجبی، علیرضا سلطانشاهی، سهراب مقدمی، سیّدمحمود حقی و رضا صالحی‌بخش، ابتدا جلسه‌ای با ریاست کتابخانه مجلس، حجه‌الاسلام سیّدعلی عماد داشتند. در این جلسه همکاران و مدیران کتابخانه مجلس اعم از حجت الاسلام احمدی ابهری، معاون پژوهشی کتابخانه مجلس؛ حمید ملکیان، معاونت فنّی؛ دکتر علی ططری، مدیر امور اسناد؛ سیّد مهدی قریشی، سرپرست روابط عمومی و خانم مرادی، مسئول کتابخانه ایران‌شناسی نیز حضور داشتند.

جلسه با خوشامدگویی ریاست کتابخانه آغاز شد؛ سپس خانم مرادی، هدف از تشکیل این جلسات و بازدیدها را بیان کرد. ریاست کتابخانه نیز در مورد ظرفیت‌های کتابخانه مجلس، گروه‌های پژوهشی و بخش اسناد، توضیحاتی ارائه کردند. 

پس از این، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی، حجه‌الاسلام دکتر سیّد حمید روحانی ضمن ابراز خرسندی از این بازدید، اهمیت اسناد کتابخانه مجلس و نیاز بنیادشان به این اسناد و نشریات و مطبوعات کتابخانه را بیان کرد. آقای صالحی‌بخش نیز در مورد اهمیت نمایه‌سازی اسناد که در بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی انجام شده، سخنانی ایراد کرد.

دکتر نیک‌پور نیز در مورد تاریخ معاصر، به ویژه نقد رژیم پهلوی صحبت و اشاره کرد که نقد رژیم پهلوی صورت نگرفته و لازم است اسناد در این مورد بررسی و بازبینی شوند. ایشان یادآور شد که در آن بنیاد، چهل موضوع در مورد نقد رژیم پهلوی در دست بررسی است.

آقای سید محمد رجبی، نیز در مورد مشکلات نمایه‌سازی اسناد سخن گفت و اشاره کرد که مشکل از آنجاست که کار به کتابداران سپرده می‌شود و  آنها در موضوعات تاریخی اطلاعاتی ندارند؛ از این روز نمایه‌سازی خوبی انجام نمی‌شود. ایشان همچنین بر انجام کار پژوهشی مشترک بین دو نهاد، تأکید کرد.

در پایان، ریاست کتابخانه مجلس، ضمن استقبال از طرح نمایه‌سازی اسناد، دستورالعملی را در این مورد بیان داشت.

در انتهای جلسه ضمن خرسندی دو طرف از نتایج این دیدار، قرار بر آن شد تا دو هفته بعد در جلسه مشترکی در بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، با در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و محدودیت‌های دو طرف، تفاهم‌نامه‌ای بین دو مرکز امضا شود.

 

    بازدید:1714
    یادداشت ها
    Parameter:300738!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار