کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
گزارش بازدید از موزه؛
[1397/08/14]

بازدید رئیس کمیسیون امنیت و مبارزه با ارتشاء دومای دولتی روسیه و هیئت همراه از موزه مجلس  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، روز یکشنبه سیزدهم آبان‌ماه، آقای واسیلی بیسکارف؛ رئیس کمیسیون امنیت و مبارزه با ارتشاء دومای دولتی روسیه، آقای لوان جاگاریان؛ سفیر روسیه در ایران و هیئت همراه، از موزه مجلس شورای اسلامی، بازدید و از بخش‌های مختلف موزه اعم از صحن قدیم، گالری کمال‌الملک، گالری رجال، سرسرا و تندیس‌ها دیدن کردند.

در این بازدید، تابلو فرش‌های استاد جمشید امینی، مورد توجه ویژه قرار گرفت و در موردشان توضیحاتی را از کارشناس موزه خواستار شدند.

محمدحسن خلیلی،‌ کارشناس موزه مجلس چنین توضیح داد: استاد جمشید امینی بافنده و هنرمندی است که به کار آموزش بافت فرش و شیوه رنگرزی نیز اهتمام داشت. وی نخستین هنرمندی است که به بافت فرش با استفاده از پرسپکتیو و سایه روشن پرداخت. نقشه‌های سنّتی را به راحتی می‌بافت و در بافت فرش بدون نقشه و از روی تصویر، تبحّر داشت. او سه اثر معروف کمال‌الملک را از روی تابلوی نقاشی شده وی و بدون نقشه بافته است. این سه اثر عبارتند از:

  1. تصویر کمال‌الملک: این تابلو فرش از روی تابلوی تصویر کمال‌الملک در سال 1303 بافته شده است.
  2.  تصویر رامبراند: این تابلوفرش بافته شده در سال 1304 از روی تابلوی کمال‌الملک نقاشی شده است. خود کمال‌الملک نیز تایلویش را از نقاشی رامبرند کپی کرده بود.
  3. تابلو فرش دورنما نیز از روی نقاشی مکال‌الملک در سال 1302 بافته شده است.

 

گزارش از:‌ محمد حسن خلیلی (کارشناس موزه مجلس)

    بازدید:1874
    یادداشت ها
    Parameter:301158!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار