کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
گزارش بازدید از موزه؛
[1397/07/30]

بازدید رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هیئت همراه از موزه مجلس  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، روز چهارشنبه 97/7/28 آقای فابریزیو کاربونی، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خاور میانه و نزدیک، خانم فلورانس ژیلت،‌ رئیس نمایندگی صلیب‌سرخ در ایران و آقای مارک آخِرمان، معاون رئیس نمایندگی صلیب‌سرخ در ایران، از موزه مجلس شورای اسلامی، بازدید و از بخش‌های مختلف موزه اعم از صحن قدیم، گالری کمال‌الملک، گالری رجال، سرسرا و تندیس‌ها دیدن کردند.

معماری ساختمان موزه برای آقای کاربونی بسیار جالب بود و در این مورد توضیحات کاملی را از کارشناس موزه خواستار شد. آقای خلیلی،‌ کارشناس موزه مجلس نیز توضیحات مفصّلی در مورد این ساختمان ارائه داد:

ساختمان موزه مجلس که با نام عمارت بهارستان خوانده می‌شود،‌ به «عمارت سپهسالار» معروف بوده است. طرح اولیه این ساختمان در سال 1253هـ.ش توسط مهندس میرزا مهدی‌خان شقاقی داده شد و در سال 1257 هـ.ش با همکاری استاد معمار حسن قمی ساخته شد. سردر این عمارت نیز در سال 1260 به اتمام رسید. زیر سردر و روی یک درِ شیشه‌ای کوچک،‌ نوشته شده که عمارت برای میرزا حسین‌خان سپهسالار ساخته شد.

بعد از مرگ سپهسالار، ساختمان در اختیار ناصرالدین شاه قرار گرفت و از آن به عنوان یکی از کاخ‌های تشریفاتی جهت پذیرایی از سُفرای خارجی و رجال سیاسی استفاده شد. از زمان مظفرالدین‌شاه، محل جلسات شورای ملّی قرار گرفت و تابلوی آن با عنوان «دارالشورای ملّی ایران» نصب گردید.

در طول سال 1286 هـ.ش،‌ جلسه‌های مجلس در تالار آینه جنوبی عمارت تشکیل می‌شد. وکلا کنار دیوارهای تالار در صف‌های طولانی و عرضی دوزانو کنار هم می‌نشستند. در سال 1287 به دستور محمدعلی‌شاه این  عمارت به توپ بسته شد و اشیاء داخل آن هم به غارت رفت.

پس از فتح تهران توسط مشروطه‌خواهان در سال 1288 هـ.ش،‌ ارباب‌کیخسروشاهرخ، حسن‌خان معمار و برادرش حسین‌خان را مأمور تعمیر مجلس کرد. در این بازسازی‌ تلاش شد، معماری روز تهران و معماری اروپایی،‌ توامان باشد. در آذرماه 1310 خورشیدی، عمارت دست‌خوش آتش‌سوزی شد و آتش به تالار آینه هم سرایت کرد. این بازسازی به ارباب‌کیخسروشاهرخ واگذار شد و بازسازی این نوبت، چهره ساختمان را دگرگون کرد؛ به‌ویژه نمای جنوبی بسیار تغییر کرد. بعدها نمای شمالی، سردر قدیمی و قسمت شرقی بنا هم تغییر کرد.

پس از انقلاب اسلامی، ‌این بنا متروک ماند و در حملات موشکی جنگ تحمیلی، سقف سرسرای ورودی عمارت بهارستان، فروریخت. در آذرماه 1373،‌ دوباره آتش‌سوزی وسیع دیگری اتفاق افتاد. در آبان 1375 عمارت بهارستان بازسازی شد که نمونه‌ای خوب و کامل از معماری دورگه قاجاری است. ساختمانی دو طبقه با پلانی کشیده که طبقه اولش تالاری هم‌عرض ساختمان و به درازای پنج برابر طول تالار دارد. نمای جنوبی تقلیدی از معماری نئوکلاسیک اروپایی و نمای شمالی بهره‌گرفته از تزئینات معماری هخامنشی است.

 

گزارش از: محمدحسن خلیلی (کارشناس موزه مجلس)

مرضیه راغبیان

    بازدید:1107
    یادداشت ها
    Parameter:301083!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار