کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
[1397/04/19]

بازدید دیپلمات‌های سفارت ژاپن از موزه مجلس  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، روز یکشنبه مورخ 17/4/97 گروهی از دیپلمات‌های سفارت ژاپن در جمهوری اسلامی ایران ـ که میهمان مجلس شورای اسلامی بودند ـ از موزه مجلس نیز دیدن کردند.

این گروه شش نفره متشکل از: آقایان هیده آکی آداچی، رایزن سفارت ژاپن؛ هیرو یوگی کانه‌گو، دبیر اول وابسته دفاعی سفارت ژاپن؛ ماساشی واتانابه، دبیر اول سفارت ژاپن؛ یوتا ایوایی، دبیر دوم سفارت ژاپن و خانم‌ها مایا نودا، دبیر سوم سفارت ژاپن؛ ماسامیچی سایتو، وابسته سفارت ژاپن و مگومی شیمیزو، وابسته سفارت ژاپن بودند.

گروه دیپلمات‌های سفارت ژاپن، از بخش‌های مختلف موزه اعم از صحن قدیم مجلس، گالری کمال‌الملک، گالری رجال و اسناد و تصاویر و تندیس‌ها، بازدید کردند. در گالری رجال، هدایایی که مسئولان کشور ژاپن به رئیس مجلس دوره‌های دوم و سوم هدیه داده بودند، بسیار مورد توجه‌شان قرار گرفت. این هدایا شامل موارد زیر است:

 یک ماکت ماشین داتسون از جنس استیل، هدیه وزیر اقتصاد ژاپن در سال 1366، به آقای هاشمی رفسنجانی در دوره دوم مجلس شورای اسلامی؛

ـ یک بادبزن از جنس آلومینیوم، هدیه شهردار ناکازاکی در سال 1368، به آقای هاشمی رفسنجانی در دوره سوم مجلس شورای اسلامی؛

ـ یک ناقوس از جنس فلز و چوب، هدیه در سال 1368، به آقای هاشمی رفسنجانی در دوره سوم مجلس شورای اسلامی.

در این بازدید آقای هیده آکی آداچی، رایزن سفارت ژاپن، صحن قدیم مجلس را بسیار زیبا و حیرت‌انگیز توصیف کرد و از مجاز نبودن بازدید این موزه برای عموم مردم، ابراز تعجب کرد. آقای خلیلی، کارشناس موزه، در این مورد چنین توضیح داد: پیش از این درهای موزه به صورت کاملاً رایگان روی عموم مردم باز بوده و روزانه بازدیدکنندگان بسیار زیادی داشته، اما در سال اخیر و پس از حمله گروهک تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی، موزه مجلس تنها با هماهنگی قبلی پذیرای میهمانان و بازدیدکنندگان است که به زودی با تکمیل دیوار سازی محوطه مجلس، درهای موزه مجدداً به روی عموم باز خواهد شد.

 

محمدحسن خلیلی، کارشناس موزه مجلس

    بازدید:967
    یادداشت ها
    Parameter:300755!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار