کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
مجموعه‌سازی
[1399/07/22]

اهداء دو کتاب از انتشارات بامداد نو  

 

کتاب «هزار خورشید خندان» و «ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل» توسط مدیر انتشارات بامداد نو به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهداء گردید.

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل: یادنامه زنده یاد اکبر رادی، تالیف محمد ولی‌زاده در 424 صفحه و همچنین کتاب هزارخورشید خندان: نگاهی به زندگی و یک عمر خدمات پزشکی دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی، تالیف دکتر امیر صدری در زمستان 1398، توسط انتشارات بامداد نو با شمارگان 1000 نسخه روانه بازار نشر گردید.

کتاب «ارثیه ی باشکوه آقای گیل» که چهارمین جلد از مجموعه دفترهای تهران را به خود اختصاص داده، شامل یادداشت مولف، پیش‌گفتار و شش فصل می‌باشد.

در یادداشت مؤلف در مورد نمایشنامه‌نویس معروف ایرانی استاد اکبر رادی چنین آمده است: اگر بخواهیم سه چهره‌ی مطرح و ماندگار در تاریخ نمایش‌نامه نویسی ایران را نام ببریم، بدون شک یکی از این سه نفر، استاد اکبر رادی است. حتی خیلی‌ها پا را از این هم فراتر نهاده و نمایش‌نامه نویسی در ایران را به قبل و بعد از اکبر رادی تقسیم کرده‌اند. اکبر رادی نخستین نمایش‌نامه‌ی خود را در سال 1338 با نام «روزنه‌ی آبی» می‌نویسد و آن را در سال 1341، منتشر می‌کند. یک سال بعد، بهرام بیضایی در مجله «آرش» در نقدی بر کتاب می‌نویسد: چخوف بازی های نمایش نامه جذاب است، گرچه تحت تاثیراست، اما با قالبش می‌خواند.

فصل اول کتاب تحت عنوان «رادی به روایت رادی » شامل سال‌ شمار زندگی و آثار اکبر رادی و چند نوشته‌ی دیگر از اوست. فصل دوم  «رادی به روایت نزدیکان» در برگیرنده‌ی نوشته‌هایی از همسر، فرزندان و نوه‌های رادی درباره‌ی وی می‌باشد. فصل سوم «رادی به روایت دیگران» شامل سیزده نوشته از هم‌ سن و سال‌ها و دوستان، همچون محمود استاد محمد، محمود بدرطالعی، فرخنده حاجی‌زاده، محمود دولت آبادی، بهزاد صدیقی و ...می باشد. در این فصل محمود استاد محمد چنین می‌گوید « اگر 10 بار دیگر اکبر رادی را تجلیل کنید و هر 10 بار بنده را لایق «از رادی نوشتن » بدانید، او را تعظیم خواهم کرد. فصل چهارم «رادی به روایت آثار و منتقدان» شامل بیست و دو نقد / نوشته بر بیست و دو کتاب منتشره شده رادی همراه با صفحات آغازین هر کتاب است. در این فصل افرادی همچون بهرام بیضایی، رضا براهنی، بهزاد قادری، ملک ابراهیم امیری، محمود کیانوش و ... به نقد و بررسی آثار رادی پرداخته‌اند .فصل پنجم تحت عنوان«چند گفت و گو با رادی» بازنشر سه گفتگوی قدیمی و کمتر دیده شده با استاد رادی است. علی اکبر عبداللهی، ناصر باباشاهی و مریم منصوری با استاد به گفت و گو پرداخته‌اند. فصل ششم و پایانی کتاب «رادی به روایت تصویر» تصویری از کودکی تا سال‌های پایانی زندگی استاد را نشان می دهد./

کتاب دوم تحت عنوان «هزار خورشید خندان» نگاهی به زندگی و یک عمر خدمات پزشکی دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی تالیف دکتر امیر صدری شامل شش فصل و در 208 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه در زمستان 1398 روانه بازار نشر گردید.

در مقدمه کتاب دکتر امیر صدری چنین می‌گوید: داستان زندگی دکتر کلانتر هرمزی داستان زندگی هزاران کودکی است که خورشید‌های خندان شدند. در واقع دکتر کلانتر معتقد است که بخت و اقبال این کودکان نیست که آن‌ها توسط وی معالجه و درمان می‌شوند بلکه این فرصت و اقبالی برای اوست که با این گنج‌های معصومیت بی‌دریغ آشنا شده است.

فصل اول کتاب تحت عنوان «دکتر کلانتر هرمزی به روایت دکتر کلانتر هرمزی» زندگی‌نامه‌ی دکتر هرمزی در گپ و گفتی با ایشان است. فصل دوم «دکتر کلانتر هرمزی به روایت خانواده » شامل روایت استاد دکتر منوچهر دوایی پدر همسر، خانم محبوبه شجاع زیبا مادر همسر و خانم دکتر نازنین دوایی همسر ایشان است. در این فصل دکتر منوچهر دوایی چنین می‌گوید: باید بگویم که اولین برخوردم با دکتر کلانتر هرمزی زمانی بود که ایشان دانشجو بود و در بین صد و خرده‌ای دانشجو جزء چند دانشجویی بود که برای ادامه‌ی طبابت، به خصوص در یکی از رشته‌های جراحی، مستعد به نظر می‌رسید. شخصیت او چنان بود که محبت انسان را بر می‌انگیخت و جزء معدود شاگردانی بود که توجه من را کاملا جلب کرد.

فصل سوم «دکتر کلانتر هرمزی به روایت همکاران» شامل روایت دکتر شاهوردیانی استاد جراحی پلاستیک و فلوشیپ جراحی جمجمه و فک و صورت، دکتر محمد رضا ترحمی، دکتر احمد اقبالی و ... می باشد. فصل چهارم «دکتر کلانتر به روایت رسانه» و فصل پنج «دکتر کلانتر هرمزی به روایت دستاوردهای علمی» شامل تقدیرنامه‌های دریافتی از دکتر نمکی وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تقدیرنامه دکتر حسن هاشمی وزیر وقت بهداشت و روزمه‌ی دکتر کلانتر هرمزی و معرفی مقالات ارائه شده در مجلات داخلی و خارجی و طرح‌های تحقیقاتی ایشان می‌باشد. فصل ششم و آخر دکتر کلانتر هرمزی به روایت تصویر شامل تصاویر از دوران کودکی تا زمان حاضر ایشان است./

کتاب « ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل » با شماره ثبت 599613 و «هزار خورشید خندان» با شماره ثبت 599614 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دسترس مراجعین و پژوهشگران می باشد.

 

    بازدید:631
    یادداشت ها
    Parameter:305932!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار