کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
غزنین شناسی
[1398/12/14]

انتشار کتاب «سیمای جاغوری»  

 

جاغوری یکی از ولسوالی‌های ولایت غزنی در افغانستان است. تحولات این منطقه‌ در سرنوشت مردم هزاره و شیعیان افغانستان تأثیرگذار بوده است. کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقۀ جاغوری نشان از پیشینۀ تمدنی و فرهنگی طولانی این منطقه دارد.
کتاب سیمای جاغوری در چهار جلد نگارش یافته است. هرچند دربارۀ جاغوری تحقیقات و آثاری مختصری نوشته شده است، اما اثری جامع و کامل که ابعاد محتلف این منطقه را برای خوانندگان بازگو کند تاکنون نوشته نشده است و کتاب سیمای جاغوری به این لحاظ اثری ارزشمند و مفید است.

دکتر عبدالمجید ناصری داوودی، نویسندۀ «سیمای جاغوری» با تکیه بر اسناد مکتوب، مشاهدات و روایات شفاهی، آن را در چهار جلد نوشته است. این کتاب، در واقع ادامۀ مجموعه غزنین‌ شناسی است. جلد اول این اثر به جایگاه، جمعیت و سیاست جاغوری پرداخته است در سه فصل جایگاه و پیشینه، ساختار اجتماعی و ترکیب قومی، جاغوری و سیاست.
جلد دوم آن اختصاص به فرهنگ و اقتصاد دارد با پنج فصل که عبارتند از: ۱.جاغوری و دیانت؛ ۲.آداب، هنر و ادبیات؛ ۳. آموزش و بهداشت در جاغوری؛ ۴. اقتصاد جاغوری؛ ۵. مواصلات و ارتباطات.

مؤلف در جلد سوم و چهارم سیمای جاغوری، نخبگان معاصر این منطقه را معرفی می‌کند که در چهارده فصل تنظیم شده است. هفت فصل آن در جلد سوم و بقیه‌اش در جلد چهارم آمده است. این فصل‌ها شامل: مفاخر فقهی و علمی، نخبگان فلسفه و حکمت، برجستگان تاریخ و تمدن، پیشگامان آموزشی و مدرسه‌ ساز، دلدادگان عرفانی، سخنوران نامی و پیشقراولان سیاسی و قومی، پیشگامان جهاد اسلامی، زنان برجسته جاغوری، مشاهیر ادبی و هنری، نامداران نظامی، وزیران جاغوری، روشنفکران جاغوری، ناموران مهندسی و پزشکی.

دکتر عبدالمجید ناصری داوودی نویسنده و محقق تاریخ اسلام و تشیع است که تدریس در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در کابل، ریاست مرکز پژوهشی جامعه‌المصطفی و تألیف کتاب‌های مشاهیر تشیع در افغانستان (۳ جلد)، تشیع در خراسان، انقلاب کربلا، شهدای روحانیت جاغوری و محیط زیست و بهداشت در سیره و سنت معصومان را نیز در کارنامه خود دارد.

 

مشخصات کتاب

سیمای جاغوری (چهار جلد) - مؤلف: دکتر عبدالمجید ناصری داوودی- ناشر: مؤسسه فرهنگی خدماتی فانوس- چاپ اول: کابل، ۱۳۹۷.

    بازدید:678
    یادداشت ها
    Parameter:305543!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار