کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
0.0 (0)
[1388/03/10]

انتشار فهرست‌ نسخ خطی کتابخانه مجلس با ویرایش جدید  

٤٥ فهرست نسخ خطی کتابخانه مجلس با ویرایش جدید و زیرنظر گروهی به سرپرستی ناصر گلباز پاییز امسال منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نایاب بودن فهرست‌ها، چندگونه بودن روشهای فهرست‌نویسی، قدیمی بودن روش و نداشتن نمایه‌های یکسان و متنوع و اینکه هم اکنون ٤٠٠٠ نسخه خطی در حال فهرست‌نویسی است از جمله دلایلی است که موجب شده تمامی فهرست‌‌های نسخ خطی کتابخانه مجلس مجدداً به دست ویرایش سپرده و در یک ساختار چاپ شود.

نسخه‌های خطی شماره یک کتابخانه مجلس به اضافه کتابخانه شماره دو (سنای سابق) مجموعاً ٤٥ مجلد فهرست را شامل می‌شود که پاییز امسال در ١٥ جلد ١٠٠٠ صفحه‌ای به همراه نمایه‌ها که در انتهای کل مجموعه خواهد آمد چاپ می‌شود.

در حال حاضر نزدیک به دو سوم از فهرستهای گذشته یکسان‌سازی و ویرایش مقدماتی آنها هم انجام و بخشی از تصاویر نمونه آن هم اسکن شده و در اختیار گروه تحقیقی مذکور به سرپرستی ناصر گلباز است.

طی ٥٠ سال گذشته فهرستهای‌ نسخ خطی موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی توسط حدود ٨ گروه از فهرست نویس‌ها نوشته شده و در دوره فعلی و طی کمتر از یکسال اخیر، این روند با بهره‌گیری از فهرست‌نگاران جوانتر تسریع شده است.

این نسخ عمدتاً در گروههایی به سرپرستی فهرست نگاران برجسته‌ای مانند عبدالحسین حائری یزدی، دانش پژوه، ایرج افشار، علینقی و احمد منزوی و نیز صدرایی خویی فهرست نویسی شده است.

خبرگزاری مهر

    بازدید:654
    یادداشت ها
    Parameter:273126!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار