کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
5.0 (1)
معرفی تازه‌های کتاب در کتابخانه مجلس (به مناسبت روز ملی خلیج فارس):
[1400/02/11]

امنیت خلیج فارس  

 

کتاب «امنیت خلیج فارس» به نگارش محمود احمدی بیغش توسط انتشارات سخنوران چاپ و روانه بازار گردید.

 

مؤلف کتاب محمود احمدی بیغش متولد 1341 زاده شهرری و دانش آموخته دانشگاه تهران و دانشگاه امام حسین علیه السلام، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ استاندار اسبق خراسان شمالی؛ مدرس دانشگاههای تهران است و تالیفاتی در حوزه دفاع مقدس، جغرافیای سیاسی، دینی سیاسیو امنیتی دارد.

این پژوهش از یک مقدمه و چهار بخش تشکیل شده است: در مقدمه، مباحث تئوریک و کلیات و مفاهیم اصلی بحث از جمله: اندیشههای جهان گرایانه و واقعیتهای منطقهای، سرزمینی و مرز در جغرافیای سیاسی، مفهوم مناطق ژئوپولوتیک، منطقه ژئوپولوتیک خلیج فارس و تکامل مفهوم مرز در خلیج فارس مطرح شده است. بخش اول با عنوان خلیج فارس، امنیت و مسایل سرزمینی شامل مباحثی است درباره امنیت در خلیج فارس و نقش و اهمیت تنگه هرمز در روابط ایران با کشورهای منطقه.

بخش دوم به بحث مبانی تاریخی و جغرافیایی در خلیج فارس اختصاص مییابد. در این بخش، ابتدا به پیشینه حضور ایرانیها و اعراب در منطقه خلیج فارس، ایرانیهای بومی و قرون وسطاییهای این منطقه، همچنین خلاصهای از تاریخ خلیج فارس از ظهور اسلام تا دوره معاصر اشاره شده، سپس درباره مرزهای دریایی در خلیج فارس میان کشورهای ایران، عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و عمان بحث شده است.

بخش سوم به بررسی تاریخچه و چگونگی روند و شکل گیری اختلافات سرزمینی و مرزی قطر و بحرین اختصاص یافته و آخرین بخش نیز درباره اختلافات سرزمینی و مرزی ایران و امارات متحده عربی بر سر جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی است. این بخش با مرور پیشینه تاریخی آغاز میشود و با ارزیابی تحولات دههها و سالهای اخیر، با توجه به سیاستهای خارجی دو کشور و نقش بیگانگان ادامه مییابد؛ حتی از مباحث حقوقی و مکاتبات و حوادث مرتبط با موضوع سخن میگوید. این پژوهش با پنج ضمیمه شامل اسنادی از مکاتبات، توافقنامهها و شکایتنامهها در ارتباط با اختلافات سرزمینی ایران و امارات، همچنین فهرست منابع و فهرست اسامی به پایان میرسد. پژوهش مذکور در زمینه امنیت و اختلافات سرزمینی و مرزی در خلیج فارس است و به بررسی راهبردهای جمهوری اسلامی ایران  و عربستان سعودی در زمینه امنیت خلیج فارس پرداخته است.                          

 

فهرست مطالب گنجانده شده در کتاب:

مقدمه

فصل اول: امنیت و خلیج فارس

فصل دوم: بررسی مفهومی و چارچوبهای نظری مطالعه پیرامون تالیف کتاب حاضر

فصل سوم: راهبرد جمهوری اسلامی ایران

فصل چهارم: راهبرد عربستان سعودی

فصل پنجم: مقایسه و بررسی

فصل ششم: نتیجهگیری

فهرست منابع و مآخذ

 

کتاب حاضر با شماره بازیابی 600295  در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی پژوهشگران گرامی است.

مشخصات کتابشناسی: «امنیت خلیج فارس»، محمود احمدی بیغش، تهران: سخنوران، نوبت اول: سال 1398، 195ص، قیمت 35000 تومان.

 

معرفی از: مریم نوری (کارشناس روابط عمومی کتابخانه مجلس)

    بازدید:428
    یادداشت ها
    Parameter:306572!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار