کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
کتاب­‌های پیشنهادی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در چهار جلد تهیه شد؛
[1398/05/20]

اعلام فهرست کتاب‌های برگزیده جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان  

 

کتاب­‌های پیشنهادی چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان به سفارش دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط گروه کارشناسی در چهار جلد برای کودکان و نوجوانان دوره­‌ (پیش از دبستان، سه‌ساله اول دبستان، سه‌ساله سوم دبستان، دوره اول متوسطه) تهیه ‌شدند.

 

فهرست کتاب‌های برگزیده ویژه سه سال اول دبستان

در تهیه این کتاب‌ها سعی شده است فهرستی از کتاب‌های برگزیده در چند سال اخیر منتشر شود که هم در کتاب‌فروشی‌ها موجود و هم از ارزش ادبی، هنری، علمی، فنی و محتوایی برخوردار باشد. در این کتاب‌ها از تمام فهرست‌ها و جوایز معتبری که در چند سال اخیر در کشور در حال برگزاری است بهره گرفته شده و هر کتابی که به فهرست راه یافته است حداقل در یک فهرست (جایزه) نهادهای ادبیات کودک دولتی و غیردولتی حضور داشته است و کتاب‌های چاپ اول را از دهه­ اول نود در برمی‌گیرد.

 

فهرست کتاب‌های برگزیده ویژه سه سال دوم دبستان

برای تهیه این کتاب‌ها پس از جلسات متعدد با کارشناسان و افراد صاحب نظر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و همچنین ادارات و سازمان‌های فرهنگی مختلف دولتی و غیردولتی شامل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، خانه کتاب، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شورای کتاب کودک، لیست کتاب­های برگزیده این نهادها و سازمان­ها جمع‌آوری شد.به همراه این لیست­ها فهرستی از کتاب‌های برگزیده جشنواره‌های مختلف کشور شامل جایزه پروین اعتصامی (جشنواره بنیاد ادبیات و داستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جایزه شهید حبیب غنی پور جایزه کتاب برتر (انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان)، کتاب نامه‌های رشد لیست دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و همچنین از فهرست لاک‌پشت پرنده که هر فصل با ارزیابی کتاب‌های منتشر شده فهرستی از کتاب‌های برگزیده را منتشر و در پایان سال نشان طلایی و نقره‌ای را به بهترین کتاب‌های سال اعطا می‌کند استفاده شده است.

 

فهرست کتاب‌های برگزیده ویژه دوره متوسطه

این فهرست در چهار جلد برای کودکان دوره ­­های، پیش از دبستان، سه‌ساله اول دبستان، سه‌ساله سوم دبستان،  دوره اول متوسطه تهیه شده است. اما برخی از کتاب‌های آن مناسب بچه‌های کوچک‌تر و برخی از کتاب‌های آن برای بچه‌های بزرگ‌تر مناسب است؛ بنابراین بچه‌های مقاطع دیگر نیز می‌توانند از این فهرست استفاده کنند و بچه‌های این مقاطع هم از دیگر فهرست‌ها امکان استفاده را دارند.در ادوار قبلی برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان نیز کتاب‌های برگزیده پیشنهادی این جام از سوی دبیرخانه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تهیه و در اختیار باشگاه‌ها و کتابفروشی‌ها قرار می‌گرفت. امسال در چهارمین دوره از برگزاری این برنامه علاوه بر لیست کتاب‌های سال‌های گذشته کتاب‌های برگزیده چاپ سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نیز به این لیست اضافه شده است.

 

فهرست کتاب‌های برگزیده سال‌های پیش از دبستان

این کتاب‌­ها در اختیار باشگاه‌های کتاب‌خوانی و کتاب‌فروشی‌های عضو طرح جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در سراسر کشور قرار خواهد گرفت و اعضای باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان پس از ثبت نام در سایت شبکه ترویج کتاب خوانی به نشانی www.bookpromotion.ir  با مراجعه به این کتاب‌فروشی‌ها امکان بهره‌مندی از ۵۰ درصد یارانه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا سقف ۶۰ هزار تومان را خواهند داشت.

 

امسال چهارمین دوره «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» برگزار می‌شود، این رویداد نخستین‌بار سال ۱۳۹۵ برگزار شد و تاکنون بیش از  دو هزار شهر و روستا با قریب ۲۰۰ هزار کودک و نوجوان عضو باشگاه‌های کتابخوانی در این رویداد ملی کتابخوانی شرکت کردند.

    بازدید:504
    یادداشت ها
    Parameter:304617!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار