کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
0.0 (0)
[1388/03/12]

آغاز به‌کار بخش تاریخ شفاهی کتابخانه مجلس  

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از آغاز ثبت و استخراج خاطرات شخصیت‌ها و برخی از نمایندگان دوره اول مجلس شورای اسلامی و همچنین نمایندگان مجلس قبل از انقلاب در بخشی با عنوان «تاریخ شفاهی» کتابخانه مجلس شورای اسلامی خبر داد و از آن به عنوان یکی از شیوه‌های تولید سند یاد کرد.

علی ططری، پژوهشگر تاریخ و مدرس دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: اکنون بخشی از فعالیت‌های مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی معطوف به ثبت(ضبط و تصویربرداری) خاطرات افرادی نظیر نمایندگان دوره اول مجلس شورای اسلامی و برخی از افرادی است که در تعیین سرنوشت انقلاب اسلامی ایران نقش به‌سزایی داشتند. این‌ها سندهای شنیداری و دیداری‌اند که از قابلیت استناد بالایی برخوردارند.

وی ضبط گفت‌وگوهای مجموعه‌ای از اعضا و موسسان «سازمان فجر اسلام"» را از اقدامات در حال انجام بخش اسناد کتابخانه مجلس عنوان کرد و یادآور شد: سازمان فجر اسلام از سازمان‌ها و گروه‌های تشکیلاتی است که سال 42 همراه با نهضت امام خمینی(ره) فعالیت خود را آغاز کرد و به صورت رسمی از سال 53 تا 57 به انتشار اعلامیه‌های امام خمینی(ره) پرداخت؛ به گونه‌ای که اعضای آن تمام اعلامیه‌ها و نوارهای سخنرانی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی را در سطح کشور پخش می‌کردند و هیچ‌گاه از سوی ماموران ساواک(سازمان اطلاعات و امنیت کشور در رژیم پهلوی) شناسایی یا دستگیر نشدند.

مدرس تاریخ افزود: تاکنون با داود احمدی، یکی از موسسان این تشکیلات و قاسم تبریزی، یکی از اعضای این تشکل، گفت‌وگوهایی انجام شده و نتایج آن در حال پیاده‌سازی است.

وی همچنین گفت‌وگو با محسن کنگرلو، از موسسان اصلی سازمان فجر اسلام و یکی از نمایندگان مجلس خبرگان جمهوری اسلامی را در شمار برنامه‌های در دست اقدام این مرکز عنوان کرد و بیان داشت: اکنون فهرستی از اسامی 15 نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی (دوره‌های 24 و 25 مجلس شورای ملی) تهیه شده است و برای مصاحبه، برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام داده‌ایم.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس با بیان این که سه جلسه از انجام گفت‌وگوهای اولیه با دکتر حسن رهاورد ـ از استادان هنر و ادبیات دانشگاه تهران و در زمره اولین افراد فعال در کنار علامه دهخدا و استاد معین ـ انجام شده است،‌ گفت: حاصل این گفت‌وگوها به تولید سند می‌انجامد و به زودی منتشر خواهد شد.

ططری در زمینه دشواری‌های تنظیم تاریخ شفاهی اظهار داشت: این امکان وجود دارد که فرد مصاحبه‌شونده با وجود حضور در حادثه‌ای که در حال تشریح آن است، بر اثر گذشت زمان دچار اشتباهاتی در اصل واقعه یا در تبیین زمان آن رویداد شود یا گاهی به دلیل منافع خود یا گروهی که به آن وابسته بوده است، برخی از حقایق را به نفع خود یا آن گروه تغییر داده و بیان کند. در این حالت مصاحبه‌کننده باید از اطلاعات و آگاهی‌های بالایی برخوردار باشد تا حقایق را از غیر تشخیص دهد و جریان مصاحبه را هدایت کند.

وی افزود: مصاحبه کننده علاوه بر اطلاعات تاریخی باید بر زمان وقوع حوادث، تقدم و تأخر آنها نیز تسلط داشته باشد و با احاطه کامل بر روند مصاحبه، اطلاعات را استخراج کند و روشن ‌سازد. در حین پیاده‌سازی مطالب نیز در مواردی که ضرورت دارد در پاورقی‌ها، اصل وقایع تشریح شود.

پژوهشگر تاریخ معاصر با بیان این که هیچ سندی از لحاظ تاریخی، فاقد ارزش نیست، تصریح کرد: سند تعاریف گوناگونی دارد، اما در اینجا آن‌گونه سند تاریخی مدنظر است که قدمت به‌نسبت زیادی از آن گذشته باشد. عقیده تمامی پژوهشگران و محققان مورخان تاریخی بر این است که سند بی‌ارزش وجود ندارد، چون هر سند، حتی یک پاکت، یک تمبر قدیمی یا برگه‌ای کوچک، بازگوکننده گوشه‌ای از تاریخ است و شاهد و سندی است مبتنی بر رخداد واقعه‌ای و می‌توان از آن به عنوان مدرک استفاده کرد.

ططری در پایان در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارید این اسناد و اطلاعات آنها را به صورت کتاب درآورید، خاطرنشان کرد:‌ تصمیم داریم در اسرع وقت نتایج گفت‌وگوهای پیاده‌‌سازی شده تاریخ شفاهی را به صورت مقاله و در آینده به صورت کتاب انتشار دهیم تا در اختیار پژوهشگران تاریخ و محققان قرار گیرد. همچنین این مصاحبه‌ها برای بهره‌برداری پژوهشگران و محققان فهرست‌نویسی می‌شود تا برای استفاده تحقیقی قابل استفاده شود.

گزارشگر : سمیرا سرخان زاده از خبرگزاری کتاب ایران

    بازدید:327
    یادداشت ها
    Parameter:273132!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار