کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
اسناد و انتشارات سازمان ملل
[1399/08/07]

27 اکتبر (6 آبان) روز جهانی میراث شنیداری-دیداری  

 

آرشیوهای شنیداری-دیداری داستان زندگی و فرهنگ مردم را از سراسر جهان برای ما تعریف می‌کنند. این آرشیوها میراثی بسیار گرانبها هستند که حافظه جمعی و منابعی فوق‌العاده از اطلاعات درباره تنوع فرهنگی، اجتماعی و زبانی جوامع ما را در خود حفظ کرده‌اند. آنها به ما کمک می‌کنند رشد کنیم و درک جامع‌تری از جهان مشترکمان بدست آوریم. حفاظت و نگهداری از این میراث گرانقدر و اطمینان از دسترس‌پذیر کردن آن برای عموم مردم و نسل‌های آینده یکی از اهداف مهم تمام نهادهای فرهنگی مرتبط و مردم است.

در سی و سومین کنفرانس عمومی یونسکو در سال 2005 میلادی روز 27 اکتبر به عنوان روز جهانی میراث شنیداری-دیداری معرفی شد. اگر چه آگاهی عمومی درباره اهمیت میراث شنیداری دیداری به واسطه تلاش‌های جهانی افزایش یافته و ابزارهای راهنما برای اطمینان از حفاظت از آنها معرفی شده است، اقدامات بیشتری برای تضمین بقای این منابع در معرض خطر آسیب در طولانی مدت مورد نیاز است.

 

 

منابع صوتی و تصاویر متحرک به شدت آسیب‌پذیر بوده و می‌توانند به سرعت به دلیل بی‌توجهی، عوامل طبیعی و یا منسوخ شدن فناوری ها، از بین بروند. روز جهانی میراث شنیداری-دیداری فرصتی برای افزایش آگاهی عمومی در زمینه اهمیت حفاظت از پیشینه‌های شنیداری-دیداری است.

محور موضوعی روز جهانی شنیداری-دیداری در سال 2020: پنجره شما به جهان

منابع شنیداری-دیداری به عنوان میراث مستند، پنجره‌ای به جهان فراهم می‌کنند: چرا که به ما فرصت مشاهده رویدادهایی را می‌دهند که امکان حضور در آنها را نداشته‌ایم، به کمک آنها می‌توانیم صداهایی از گذشته را بشنویم که اکنون وجود ندارند و داستان‌هایی را بسازیم که سرگرم کننده و آموزنده هستند. محتوای شنیداری-دیداری نقش پیوسته مهم‌تری در زندگی ما ایفا می‌کنند. به واسطه آنها جهان را  بهتر درک می‌کنیم و با همنوعان خود در ارتباط قرار می‌گیریم.

بیماری فراگیر کووید-19 نیاز فوری برای دسترسی جهانی به میراث مستند را به عنوان منابع دانش روشن کرده است، به ویژه که موسسات فرهنگی و آرشیوی در پی بازگشایی درهای خود به روی عموم هستند. در راستای همین موضوع فقدان سیاست‌های مناسب برای حفاظت و دسترسی به میراث مستند احساس می‌شود. این امر در کنار کاهش بودجه در اختیار آرشیوها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها میراث مستند را در معرض خطر نابودی دائمی قرار داده است. به همین منظور سازمان یونسکو یک گفتمان سیاست‌گذاری آنلاین برای آرشیوها و موسسات فرهنگی و سایر نقش آفرینان ترتیب داده است تا شکاف‌های سیاست‌گذاری برای حفظ و نگهداری میراث مستند در معرض خطر، مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

آرشیو شنیداری-دیداری کتابخانه مجلس شورای اسلامی

گفتنی است آرشیو شنیداری-دیداری کتابخانه مجلس شورای اسلامی، به عنوان یکی از واحدهای زیرمجموعه مرکز اسناد از سال 1377 فعالیت خود را آغاز کرده و مجموعهای ارزشمند شامل عکسهای تاریخی (قاجاریه، مجلس شورای ملی، مجلس سنا، مجلس شورای اسلامی، علمای شیعه و...)، پوستر، نقشه، نوارهای مغناطیسی (کاست، وی.اچ.اس و نوار ریل) و... را با محوریت موضوعات مرتبط با تاریخ مجلس و تاریخ اجتماعی ایران حفظ و نگهداری میکند و پاسخگوی پژوهشگران و مراجعان این حوزه است. قدیمیترین عکسهای تاریخی موجود در این مجموعه، 16 آلبوم قاجاریه است که عمدتاً با موضوعاتی نظیر رجال عصر قاجار، اماکن و ابنیه، مشروطه خواهان و...گردآوری و تنظیم شدهاند.

 

منبع:‌ بخش تقویم بین‌المللی وب سایت سازمان ملل متحد:

https://www.un.org/en/observances/audiovisual-heritage-day

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

    بازدید:240
    یادداشت ها
    Parameter:305958!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار