کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
اسناد و انتشارات سازمان ملل
[1399/08/03]

24 اکتبر (3 آبان ) روز جهانی ملل متحد  

 

در 24 اکتبر سال 1945 منشور سازمان ملل متحد پس از تایید سند پایه توسط اکثریت امضا کنندگان، از جمله 5 عضو دائمی شورای امنیت، به اجرا در آمده و این نهاد به طور رسمی پا به عرصه وجود نهاد.

سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم و با هدف حفظ صلح و امنیت و جلوگیری از جنگ­‌های آتی پایه­‌گذاری و جایگزین جامعه ملل شد. در 25 آوریل 1945 نمایندگان 50 کشور در کنفرانسی در سن­فرانسیسکو شرکت کرده و آغاز به تهیه پیش‌نویس منشور سازمان ملل متحد کردند. این منشور در 25 ژوئن به تصویب رسیده و در 24 اکتبر به اجرا درآمد. این نهاد در حال حاضر 193 عضو دارد.

 

 

هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد در سال 2020  مصادف با ظهور یک معضل بزرگ جهانی، یعنی بحران سلامتی ناشی از شیوع بیماری همه­‌گیر کووید-19 و تاثیرات سخت اجتماعی و اقتصادی آن است. اما بزرگداشت این سالگرد، یادآوری این مطلب نیز هست که مشکلات و درگیری­‌ها می­‌توانند به فرصتی برای تغییر و تحول تبدیل شوند.

بیماری فراگیر کووید-19 به ما بیش از هر زمان دیگری یادآور می­‌شود که جامعه انسانی به شدت به هم پیوسته است و تنها با همکاری و همبستگی با یکدیگر است که می‌­توانیم در برابر بحران­‌ها و چالش­‌های جهانی که پیش روی ماست، تاب آوری خود را افزایش دهیم.

در ژانویه 2020 دبیر کل سازمان ملل متحد ایجاد پلتفرمی برای گفتگوی جهانی را اعلام کرده و از مردم خواست تا از طریق شرکت در نظرسنجی  و گفتگو،  امیدها و ترس­‌های خود درباره آینده را همراه با اولویت­‌های خود برای همکاری­‌های بین­‌المللی بیان کنند (شرکت در نظرسنجی فارسیhttps://un.org.ir/un75/).

یافته­‌های این گفتگوی جهانی توسط رهبران جهان مورد بررسی قرار گرفته و در اعلامیه سیاسی هفتادو پنجمین سالگرد سازمان ملل متحد انعکاس خواهد یافت.

 

 

مجلس شورای ملی در نهم دی ماه سال 1300 خورشیدی عضویت ایران در جامعه ملل را تصویب کرد. جامعه ملل که سال­های 1298 تا 1299 خورشیدی در نتیجه امضای عهدنامه ورسای تاسیس شد، تا زمان وقوع جنگ جهانی دوم مهم­ترین نهاد بین‌­المللی میان دولتی به شمار می­‌آمد. این سازمان که تا سال 1324 شمسی رسمیت اجرایی داشت، اهداف خلع سلاح، جلوگیری از جنگ به واسطه تامین امنیت همگانی، رفع اختلاف و مشاجره میان کشورها از راه مذاکره و بهبود سطح زندگی جهانی را دنبال می­‌کرد.

پس از جنگ جهانی دوم و به دنبال تحولاتی که منجر به شکل­‌گیری ایده تشکیل سازمان ملل متحد شد، در سیزدهم شهریور ماه 1324 خورشیدی منشور ملل متحد که در پنجم تیر ماه در سانفرانسیسکو به امضای نمایندگان ایران رسیده بود، در مجلس شورای ملی ایران به ریاست محمد صادق طباطبایی به تصویب رسید.

 

 

گفتنی است کتابخانه مجلس شورای اسلامی از سال 1948 به عنوان یکی از کتابخانه­‌های واسپاری سازمان ملل متحد در ایران انتخاب شده و اسناد و انتشارات این سازمان و نهادهای  وابسته به آن را به صورت واسپاری عادی و در سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی دریافت می­‌کند.

به پیوست متن فارسی منشور سازمان ملل متحد و گزارش تهیه شده برای هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل بر اساس اطلاعات گردآوری شده از نظرسنجی مردمی، قابل مطالعه است.

 

منابع:

https://www.un.org/en/observances/un-day

http://www.unic-ir.org

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

فایل‌‌های پی‌دی‌اف جزوه «آینده‌ای که می‌خواهیم؛ سازمان مللی که نیاز داریم» و جزوه «تاریخچه‌ تأسیس سازمان ملل و منشور آن» را در زیر بخوانید.

 

 

بازدید:573
یادداشت ها
Parameter:305945!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار