کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
اسناد و انتشارات سازمان ملل
[1399/09/20]

دهم دسامبر، روز "اعلامیه جهانی حقوق بشر" بر همه مردمان جهان مبارک باد  

 

همه ساله در روز دهم دسامبر، مصادف با تاریخ تصویب "اعلامیه جهانی حقوق بشر" در سال 1948،  روز جهانی حقوق بشر گرامی داشته می ­شود. سندی حائز اهمیت که در آن حقوق غیرقابل انکار تمامی انسان ها، فارق از نژاد، رنگ، مذهب، زبان، عقاید سیاسی یا سایر دیدگاه­‌ها، ریشه ­های ملیتی یا اجتماعی، ثروت، تولد یا دیگر ویژگی ­ها، به رسمیت شناخته شده و ترجمه آن به بیش از 500 زبان صورت گرفته است (متن کامل اعلامیه جهانی حقوق بشر در 30 ماده به زبان فارسی به پیوست قابل مطالعه است).

حقوق بشر در قلب آرمان­ های توسعه پایدار قرار دارد.  اگر کرامت انسانی نادیده گرفته شود، نمی ­توانیم به توسعه پایدار امیدوار باشیم. حقوق بشر  درنتیجه پیشرفت در تمام جنبه­ های آرمان ­های توسعه پایدار محقق می ­شود و آرمان­ های توسعه پایدار متقابلا به پیشرفت در وضعیت حقوق بشر وابسته است.

موضوع روز حقوق بشر در سال جاری، مرتبط به بیماری همه­ گیر کووید-19 و تمرکز بر بازسازی بهتر تاثیرات مخرب آن با در نظر گرفتن حقوق بشر در محوریت تمام تلاش ­هاست. تنها در صورتی به اهداف جهانی مشترک انسانی دست پیدا خواهیم کرد که بتوانیم فرصت ­هایی برابر برای همه خلق کنیم، آسیب­ هایی که به دلیل بیماری کووید-19 نمایان شده یا از آن نشات گرفته ­اند را مورد توجه قرار دهیم، و استانداردهای حقوق بشر را برای رویارویی با نابرابری­ های ریشه ­دار، سیستماتیک و میان نسلی، محرومیت و تبعیض  به کار بگیریم.

دهم دسامبر فرصتی برای تایید مجدد اهمیت حقوق بشر در بازسازی جهان، همبستگی جهانی و ارتباط متقابل و ویژگی ­های مشترک انسانی است.

 

 

بحرانی که به دلیل بروز بیماری کووید-19 در جهان اتفاق افتاده است، ریشه در مشکلات جهانی مانند تعمیق فقر، افزایش نابرابری، تبعیض و دیگر شکاف ­های موجود در حفظ حقوق بشر دارد. تنها با اقدام برای رفع این شکاف­ها و بهبود وضعیت حقوق بشر می ­توان به احیا و بازگشت به جهانی بهتر، انعطاف پذیرتر، عادلانه­ تر و پایدارتر امیدوار بود.

 

 

 

منبع: تقویم روزهای بین المللی سازمان ملل متحد/روز حقوق بشر

https://www.un.org/en/observances/human-rights-day

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه واطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

متن فارسی اعلامیه جهانی حقوق بشر

 

بازدید:479
یادداشت ها
Parameter:306040!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار