کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
[1399/08/29]

19  نوامبر (29 آبان) روز جهانی فلسفه  

 

فلسفه مطالعه ماهیت حقیقت و وجود، آنچه قابلیت شناخت دارد و رفتار درست و نادرست است. این کلمه ریشه در کلمۀ یونانی phílosophía  به معنای عشق به خرد دارد. فلسفه یکی از مهمترین حوزه­های اندیشه بشری است و به دنبال درک معنای واقعی زندگی است.

در سال 2002 میلادی سومین پنجشنبه از ماه نوامبر از طرف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به عنوان روز جهانی فلسفه معرفی شد که اهداف ذیل را دنبال می­‌کرد:

تجدید التزام به فلسفه در سطح ملی، ناحیه‌­ای، منطقه­‌ای و بین­‌المللی  و ارتقای آگاهی بیشتر در سطح بین­‌المللی درباره نیاز به تامل فلسفی آزاد، نقادانه و مسئولانه

پرورش تحلیل، پژوهش و مطالعه فلسلفی درباره مهمترین موضوعات معاصر، برای پاسخگویی کارآمدتر به چالش­‌هایی که پیش روی بشر امروزی قرار دارند.

افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت فلسفه و کاربرد حائز اهمیت آن در انتخاب­‌هایی که در اثر جهانی سازی یا ورود به مدرنیته پیش روی بسیاری از جوامع قرار گرفته است.

ارزیابی وضعیت آموزش فلسفه در جهان، با تاکید ویژه بر عدم دسترسی برابر

تاکید بر اهمیت  فراگیر شدن آموزش فلسفه برای نسل­های آینده

 

چرا روز جهانی فلسفه؟

بسیاری از متفکران "شگفتی" را ریشه فلسفه دانسته‌­اند. در حقیقت فلسفه از گرایش طبیعی انسان به شگفتی از خود و جهانی که در آن زندگی می­‌کند نشات می­‌گیرد.

این حوزه که خود را به عنوان گونه‌­ای از "خرد" می­‌شناسد، به ما می‌­آموزد که به خاطر خود تفکر، به تفکر کردن  بپردازیم، که پیوسته حقایق را مورد سوال قرار دهیم، به ارزیابی فرضیه­‌ها بپردازیم و به دنبال نتایج باشیم.

برای قرن­‌ها در هر فرهنگی، فلسفه منشا ایجاد مفاهیم، ایده­‌ها و تحلیل­‌ها بوده و از این طریق مبنای تفکر انتقادی، مستقل و خلاق را فراهم آورده است.

روز جهانی فلسلفه فرصتی برای گرامیداشت تاملات فلسفی و تشویق مردم سراسر جهان برای به اشتراک گذاشتن  میراث فلسفی با یکدیگر است.

سازمان یونسکو عقده دارد فلسفه، بنیان­‌های معنایی اصول و ارزش­‌هایی را  فراهم می­‌کند که صلح، دموکراسی، حقوق بشر، عدالت و برابری را شکل­ می­‌دهند. فلسفه به تحکیم این مبانی معتبر برای همزیستی مسالمت­آمیز کمک می­‌کند.

 

روز جهانی فلسفه در سال 2020

در روز جهانی فلسفه در سال 2020 از مردم جهان خواسته می‌­شود که درباره معنای بحران فراگیر کنونی به تامل بپردازند و به اهمیت این موضوع تاکید می‌­شود که توسل به اندیشه‌­ورزی فلسلفی تا چه اندازه می‌­تواند در مواجهه و عبور از بحران­ها و اتفاقات پیش روی ما موثر باشد.

بحران سلامتی کووید-19 جنبه­‌های مختلفی از جوامع ما را زیر سوال برده است. در این راستا، فلسفه با تشویق به اندیشدن نقادانه به مشکلاتی که وجود داشته ­اند، اما به دلیل  شیوع  این بیماری به اوج شرایط تنش­‌زایی خود وارد شده­‌اند، به ما کمک می­‌کند گام­‌های لازم برای حرکت به سمت بهبود را برداریم.

 

برگرفته از:

World Philosophy Day | United Nations

 

 

    بازدید:786
    یادداشت ها
    Parameter:306007!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار