کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
هفتمین همایش تاریخ مجلس؛
[1398/09/12]

سخنرانی دکتر نجفقلی حبیبی در همایش تاریخ مجلس  

 

 هفتمین همایش تاریخ مجلس با موضوع «بررسی ساختار و کارکرد مجالس ادوار 23 و 24 مجلس شورای ملی»، هم اکنون در ساختمان مشروطه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در حال برگزاری است.

 

این همایش  با تلاوتی از آیات کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در ساعت 14 آغاز شد. سپس رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد به ایراد سخنرانی پرداخت. پس از رئیس کتابخانه، نوبت به سخنرانی دبیر علمی همایش، دکتر نجفقلی حبیبی رسید.

 

دکتر حبیبی توضیحاتی در مورد شکل گیری مجلس مشروطه داد و گفت: نظام پارلمانی در ایران به تدریج شکل گرفته است و قدرت را به دست نماینده‌های مجلس داده تا بتواند درباره قوانین کشور تصمیم‌گیری کنند این مساله در سده‌های گذشته مورد استقبال جهانیان قرار گرفت و در ایران نیز که از نظام استبدادی خسته شده بودند تلاش کردند تا نظام پارلمانی شکل بگیرد و در این راه کوشش‌های بسیاری کردیم.
 

وی افزود: بعد از مشروطه در زمان محمدعلی شاه قرار شد بساط مشروطه برچیده شود و مجاهدت‌های ستارخان نیز با این مسأله همراه شد. خوب است که مردم قدر این انسان‌های بزرگ را بدانند زیرا این افراد بودند که تلاش کردند مشروطه پا بگیرد.

 

دبیر علمی همایش در مورد وضعیت مجلس پس از مشروطه گفت: اما در کشور پس از مشروطه چه اتفاقی افتاد؟ متاسفانه افرادی وارد مجلس شدند که از نظر فرهنگی شایستگی حضور در مجلس را نداشتند و حتی نطق نمایندگان را نیز افراد دیگر می‌نوشتند و تا این حد مجلس تنزل داشت. به این دلایل بررسی مجلس شورای مشروطه بسیار مهم است و باید اتفاقات آن دوران را به دقت بررسی و از آن برای دوران فعلی مان عبرت بگیریم.

 

دکتر حبیبی، در ادامه درباره آیت الله مدرس صحبت کرد و گفت: مدرس مبنای مجلس مشروطه و روز شهادتش با نام روز مجلس نامگذاری شده است. اما باید دید  چرا چنین جایگاهی به مدرس داده شده است و مدرس چه ویژگی ای دارد که دیگران ندارند و این چرایی یک سوال عمومی است که هر کس باید به آن بیندیشد و پاسخ آن یک درسی است بر همگان، به ویژه برای نمایندگان مجلس.

    بازدید:255
    یادداشت ها
    Parameter:305155!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار