کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
مصاحبه با اعضای هیأت علمی همایش تاریخ مجلس؛
[1398/09/10]

مجلس بازتاب قدرت و تجلی مشارکت سیاسی مردم/دکتر عباس قدیمی قیداری  

 

هفتمین همایش تاریخ مجلس، با دو  نشست تخصصی با موضوعات «حزب رستاخیز» و «رویارویی مجلس با انقلاب اسلامی»، در تاریخ 12 آذرماه 1398 برگزار خواهد شد.

وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مصاحبه‌هایی را با اعضای هیئت علمی هفتمین همایش تاریخ مجلس، تدوین کرده است. پرسش‌های این مصاحبه‌ها در مورد موضوعات اصلی این دوره از همایش است.

سومین مصاحبه با آقای دکتر عباس قدیمی قیداری، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز است. مشروح این مصاحبه در زیر می‌آید:

 

سؤالات تخصصی و علمی

سوالات تخصصی در جریان همایش مطرح و بررسی خواهند شد و به نظرم این سوالات را به همایش موکول کنیم بهتر است.

 

سؤالات کلی و عمومی

1. همایش‌های تاریخ مجلس تا چه میزان می‌تواند به آسیب‌شناسی عملکرد مجلس در ایران کمک کند؟

 از آنجایی که در یک نگاه تاریخی مجلس نماد اصلی تغییر ساختار سیاسی ایران در دوره قاجار و نماد اصلی نظام مشروطه در ایران معاصر به شمار می‌رود و از سوی دیگر مجلس بازتاب قدرت مردم و تجلی مشارکت سیاسی آنان و البته تضمین کننده دموکراسی و قانون است، بررسی و آسیب‌شناسی عملکرد و جایگاه پرفراز و فرود آن اهمیت فراوانی دارد. همایش‌هایی در ارتباط با تاریخ مجلس، در واقع بازخوانی بخش مهمی از تاریخ سیاسی اجتماعی ایران معاصر است. این همایش‌ها می‌تواند مسائلی مانند ساز و کار انتخابات، توان و عملکرد نمایندگان مجلس، دانش و فهم سیاسی آنان و نقش  کلی مجلس در تاریخ معاصر ایران را روشن نماید. این همایش‌های علمی می تواند مجالس راستین و قوی مانند مجلس اول، دوم، مجالس دهه 20 شمسی را با برخی دوره‌های خالی از محتوای دوره رضا شاه و محمدرضاشاه به مقایسه بگذارد. در یک مطالعه تطبیقی در رابطه با جریان‌های حاکم در بیرون از مجلس و نهاد سلطنت و دربار و قدرت‌های خارجی.

 

2. برگزاری همایش تاریخ مجلس چه میزان در پژوهش‌های تاریخ معاصر اهمیت دارد؟

همایش تاریخ مجلس و مسائل و موضوعات مطرح شده در این همایش‌ها نقش اساسی و محوری در شکل گیری نگاه جدید در پژوهش‌های تاریخ معاصر دارد. این پژوهش‌ها بدون توجه به نقش و آنچه که در مجلس گذشته، کامل نخواهد بود. نقش مجلس مدتها در این پژوهش‌ها مغفول بوده است.

 

3. بازتاب این همایش را در بین دانشگاهیان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تا جایی که اطلاع دارم خوب بوده و مورد استقبال قرار گرفته است.

 

4. آیا با برگزاری این همایش در سال‌های آینده موافقید و دلایل این امر را ذکر بفرمایید؟

بله با استفاده از تجربیات هفت همایش قبلی، معتقدم مسائل جدید و جزئی و البته مهم را در سال‌های آینده موضوع همایش قرار داد.

 

5. عملکرد دبیرخانه همایش تاریخ مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بدون تردید این همایش و عملکرد دبیر خانه همایش ستودنی است. هفت دوره همایش مجلس که به ابتکار آقای دکتر ططری و دوستانشان در مرکز اسناد کتابخانه مجلس شکل گرفته شایسته توجه و قدردانی است. مجموعه مقالات، مجموعه اسناد و مجموعه کتاب‌هایی که در ضمن این همایش ها برگزار شده اهمیت بسیار دارد. کتابخانه مجلس و مرکز اسناد آن در سال‌های اخیرکارهای ارزنده‌ای انجام داده است که ماندگار خواهد بود.

امیدوارم این حرکت علمی و پژوهشی، تداوم یابد.

    بازدید:505
    یادداشت ها
    Parameter:305142!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار