کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
انتخاب یکی از منشوررات کتابخانه مجلس به عنوان اثر شایسته تقدیر در جشنواره کتاب سال دانشجویی؛
[1397/09/06]

«الوان الصّور» به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، کتاب الوانُ الصُّور (رساله­‌ای در فنّ مصوّری و نسخه‌­پردازی) به تصحیح و پژوهش محمد حسین سلیمانی، در بیست‌و‌پنجمین جشنواره ملّی کتاب سال دانشجویی، به عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شده است.

 

 الوانُ الصُّور اثر مرحمت علی حیدری با مقدمه و تصحیح محمد حسین سلیمانی، توسط انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

این اثر از رساله‌­های ارزشمند در هنر مصوّری و نسخه‌­پردازی است که در شبه‌قاره هند، کهن‌ترین و گسترده­‌ترین جغرافیای زبان پارسی، نگاشته شده. این رساله اطلاعات پربهایی را درباره نسخه‌آرایی (همچون ترکیب رنگ‌­ها، آهارگری کاغذ، حل کردن طلا، نقره و رصاص، طلاپوش نمودن و افشان­گری بر وصلی و کاغذ و...) عرضه کرده و برخی از نکات و اطلاعات ثبت شده در آن را در آثار دیگر نمی­‌توان یافت.

نسخۀ خطی الوان الصور به‌قلم مرحمت‌علی حیدری (احتمالاً از دانشوران اواخر سدۀ دوازده یا اوایل سدۀ سیزدهم هجری) در هند و برای علاقه‌مندان به فنّ صورتگری رقم خورده است.

 

این اثر در سال 1395 توسط انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شده و در آبان ماه 1397، در بیست‌و‌پنجمین جشنواره ملّی کتاب سال دانشجویی، به عنوان کتاب شایسته تقدیر گروه هنر و معماری، شاخه هنر، شناخته شده است.

 

 الوانُ الصُّور (رسال‌ه­ای در فن مصوّری و نسخه‌­پردازی)، تألیف مرحمت علی حیدری (متخلص به سرسبز): مقدمه و پژوهش محمد حسین سلیمانی؛ نظارت تولید مرکز پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی، 222 ص، شمارگان 1000 نسخه، نوبت اول چاپ 1395، قیمت 20000 تومان.

 

معرفی کامل این اثر را که پیش از این در وب‌سایت کتابخانه مجلس منتشر شده است، می‌توانید از اینجا ببینید.

 

    بازدید:1627
    یادداشت ها
    Parameter:302245!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار