کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
[1397/07/16]

گزارش نشست رونمایی، معرفی و بررسی «شرح مشکلات کتاب القانون»  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، نشست رونمایی، معرّفی و بررسی کتاب «شرح مشکلات کتاب القانون»، اثر دانشمند مشهور،‌ فخر رازی (544-606ق) با تصحیح دکتر نجفقلی حبیبی، دیروز، مورّخ 97/7/15 ساعت 16 ـ 18 در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه ایران‌شناسی، با همکاری خانه کتاب، برگزار شد.

 

این نشست با تلاوت قرآن مجید و سخنرانی حجه‌الاسلام احمدی ابهری، معاون پژوهشی کتابخانه مجلس، آغاز شد. ابهری سخنان خود را با توضیحاتی درمورد تحولات اخیر معاونت پژوهشی کتابخانه مجلس آغاز کرد و تحولاتی را در این معاونت از نظر کیفی و کمّی نوید داد.

معاون پژوهشی کتابخانه مجلس توضیح داد: از گذشته در کتابخانه مجلس شورای پژوهشی وجود داشت اما گروه‌های علمی نداشتیم. اکنون پنج گروه علمی ذیل معاونت پژوهشی شکل گرفته‌اند. نخستین گروه، مطالعات پارلمانی است که به مطالعات و تحقیقات در حوزه پارلمان و مجلس اختصاص دارد. کارهای ارزشمندی در این موضوع کار شده و در حال تدوین است.

دو گروه دیگر، گروه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی‌اند و گروه چهارم، مطالعات اسنادی و موزه‌ای است که با توجه به وجود چند میلیون سند موجود در کتابخانه مجلس، به نظر ضروری می‌رسید گروهی در این حوزه شکل بگیرد که تمرکزش تحقیق و بازخوانی این اسناد ارزشمند باشد.

گروه پنجم، عنوان «تصحیح و تحقیق» را دارد که پیش از این هم در کتابخانه مجلس فعال بود.

ابهری همچنین از ادامه برنامه‌های رونمایی و نشست‌های معرفی و بررسی آثار تازه چاپ شده انتشارات کتابخانه مجلس خبر داد و برخی از این آثار را چنین نام برد: دیباچه‌ای بر میراث نوشتاری پزشکی ایران و جهان، تذکره مقالات‌الشعراء، گنجینه بهارستان،  دیوان‌های شعر شیعی از جمله دیوان موالی تونی و دیوان نثاری تونی، مناهج‌الطالبین، خاطرات بروکلمان، بر فراز مسند خورشید، مختارات من مخطوطات ترکیا، دیباج‌الاسماء، متون ایرانی و ترجمه قرآن کریم نظام نیشابوری.

 

سخنران دوم، دکتر جمشید‌نژاد اول، از محقّقان متون پزشکی کهن اسلامی و ایرانی، بود که درباره کتاب «شرح مشکلات کتاب القانون» و تصحیح دکتر حبیبی، توضیحاتی را بیان کرد. ابتدا به خاطر چاپ و صحافی بسیار خوب اثر که یادآور کتاب‌های بریتانیکاست، از کتابخانه مجلس سپاسگزاری کرد و در ادامه، از استاد نجفقلی حبیبی، که از فیلسوفان معاصر ایرانی است و از دهه چهل تاکنون تحقیقات و تصحیحات ارزشمندی به جامعه پژوهشی عرضه کرده‌، قدردانی و اظهار امیدواری کرد که دکتر حبیبی سایر شروح نوشته شده بر کلیات القانون را هم تصحیح کنند.

دکتر جمشید نژاد اول، در ادامه سخنان خود، به بررسی تصحیح و تحقیق دکتر حبیبی بر این اثر پرداخت و اشاره کرد که تصحیح اثر بسیار خوب و اغلاط ناشی از حروف‌نگاری کتاب نیز بسیار کم است. البته تمام این موارد ناشی از اشتباهات تایپی را نیز یادآور شد.

 

سومین سخنران این نشست، دکتر نجفقلی جبیبی، محقق و مصحّح کتاب «شرح مشکلات کتاب القانون» بود.  او ابتدا در مورد اثر تصحیح‌شده‌اش توضیحاتی داد و یادآور شد که کلیات طب ابن سینا شامل پنج فصل است اما آن زمان رسم بوده که عناوین را به جای فصل یا بخش، با عنوان «کتاب» تقسیم می‌کرده‌اند؛ به این ترتیب،  ابن سینا «کتاب قانون» خود را به پنج بخش تقسیم کرده است: 1. کلیات، .2 داروهای مفرده، 3. تمام بیمارهای خاص اعضای بدن، 4. بیماری‌های جزئی و 5. داروهای ترکیبی. اثر تصحیح شده حاضر، کتاب اول از کلیات است. کتاب دوم نیز برای چاپ آماده شده اما تصحیح کتاب سوم و کتاب‌های بعدی، ‌هنوز انجام نشده است.

دکتر حبیبی، در ادامه توضیحات خود در مورد اثر تصحیحی‌اش،‌ افزود: نخستین کسی که قانون را تلخیص کرد، شاگر خود ابن سینا بود؛ اما نخستین شرح نگاشته شده بر قانون، همین شرح مشکلات قانون است که توسط فخر رازی نوشته شده. فخر رازی فردی انتقادی بود و رنگ فلسفی شرحش بسیار بیش از رنگ طبّی آن است.

وی یادآور شد که برای تصحیح این شرح، به شروح دیگر قانون مراجعه کرده و در کنار این تصحیح، شرح قطب‌الدین بر قانون را نیز تصحیح کرده است. همچنین به کتب فلسفی فخر رازی رجوع داشته، زیرا برخی مطالب عیناً در کتب فلسفی فخر رازی تکرار شده است.

 

در انتهای نشست، حجه‌الاسلام احمدی ابهری، ضمن تشکر از دکتر حبیبی، به برنامه‌ای که کتابخانه مجلس قصد اجرایش را دارد اشاره کرد و افزود: کتابخانه مجلس برنامه‌ای دارد تا پژوهشگران و علاقه‌مندان بتوانند از حضور استادان برجسته در کتابخانه مجلس استفاده کنند. برای این منظور از همه اساتید و پژوهشگران برجسته، برای استفاده از خدمات ویژه در کتابخانه مجلس، دعوت می‌کنیم و خواهشمندیم ساعاتی را برای حضورشان اطلاع دهند تا بتوانیم این ساعات را به پژوهشگران اعلام کنیم و استادان ضمن استفاده از خدمات ویژه در کتابخانه مجلس، در ساعتی مشخص، به پرسش‌های دانشجویان و پژوهشگران نیز پاسخ دهند.

 

در پایان، کتاب «شرح مشکلات کتاب القانون»، توسط دکتر نجفقلی حبیبی، دکتر جمشیدنژاد اول، حجه‌الاسلام احمدی ابهری و نماینده خانه کتاب، رونمایی شد.

 

لازم به یادآوری است کتاب «شرح مشکلات کتاب القانون»، اثر دانشمند مشهور،‌ فخر رازی (544-606ق) با تصحیح دکتر نجفقلی حبیبی، توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سال 1397، چاپ شده است.

 

مرضیه راغبیان

بازدید:986
یادداشت ها
Parameter:301040!model&5141 -LayoutId:5141 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-نمونه پژوهش