کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » آموزه ها و آویزه ها
0.0 (0)
مفاخر ایران
[1399/02/09]

یادی از دکتر محمد معین  

دکتر فریدون شایسته

 

امروز، ۹ اردیبهشت سالروز تولد بهجت‌اثر استاد دکتر محمد معین، لغوی،ادیب، شاعر،پژوهشگر و یکی از برجسته‌ترین مفاخر گیلان است. مرد معتمدی که علامه علی اکبر دهخدا و نیمایوشیج، به سبب امانت‌داری وی و براساس سابقه اعتماد بدو، او را کفیل انتشار آثار خود قرار دادند. این یکی از ویژگی‌های ممتاز و ممیزه استاد فقید می‌باشد.

وی از بزرگترین چهره‌های ادبی ایران و "مولف فرهنگ لغت معین" است.

نگاهی اجمالی به زندگی دکتر محمد معین

۹ اردیبهشت سال ۱۲۹۷ خورشیدی در محله زرجوب رشت(فلکه صیقلان)، محمد معین ،چشم به جهان گشود. او بیش از شش سال سن نداشت که پدر و مادرش را به فاصله پنج روز، بر اثر بیماری حصبه از دست داد و زیر نظر جد پدری‌اش، محمد تقی معین‌العلماء، پرورش یافت.
پس از پایان تحصیلات ابتدایی به دارالفنون تهران آمد  و پس از پایان دوره ابتدایی به تحصیل  در دانشکده ادبیات پرداخت و دانشنامه  دکتری  خود را در سال ۱۳۲۱خورشیدی  دریافت کرد و رساله خود را به زبان فرانسه نوشت.
او تنها ۱۶ سال داشت (۱۳۱۳) که لیسانس ادبیات فارسی و فلسفه و علوم تربیتی از دانشگاه تهران اخذ کرد و در سال ۱۳۱۴خورشیدی، پس از خدمت نظام وظیفه، به ریاست دانش‌سرای اهواز منصوب شد. او هنوز هیجده سالش تمام نشده بود که ریاست دانش‌سراهای وزارت فرهنگ را عهده دار شد و در همان زمان، موفق شد دوره روان‌شناسی علمی و خودشناسی، قیافه‌شناسی و مغز‌شناسی را به طور مکاتبه‌ای از دانشگاه روانشناسی بروکسل بلژیک، دریافت کند.
دکتر معین، در سن ۲۴ سالگی در سال ۱۳۲۱  با نوشتن رساله "مزدیسنا و تاثیرات در ادبیات فارسی" نخستین کسی بود که در ایران به درجه دکتری درادبیات پارسی دست یافت. او از چندین دانشگاه درجه دکترای افتخاری داشت و به عضویت فرهنگستان ایران درآمد.
دکتر محمد معین حدود ۲۳ جلد کتاب تالیف کرد و از فعالیت‌های پر اهمیت او، همکاری با علامه دهخدا بود.
معین، در حال تدوین جلد آخر فرهنگ معین بود که بیمار شد و نتوانست آن را به پایان برساند که یک سوم جلد پایانی فرهنگ لغت معین، توسط دوست دکتر معین، دکتر سیدجعفر شهیدی، به پایان رسید.
سر انجام دکتر محمد معین، در سن ۵۳ سالگی ،در اثر سکته مغزی و پس از چند ماه بیماری، در ۱۳ تیر ماه ۱۳۵۰ خورشیدی درگذشت. وصیت این دانشمند از این که در جوار آرامگاه جد پدری خود، به خاک بپیوندد، به سبب مخالفت معدودی متنفذ، جامه عمل نپوشید و نامبرده، در مکان دیگری درهمان شهر، به خاک سپرده شد. یادش گرامی و پررهرو باد.

 

    بازدید:690
    یادداشت ها
    Parameter:305645!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار