کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
رویکردهای سبز به احیا از شرایط بیماری کووید-19:
[1399/10/16]

یادداشت سیاست‌گذاری برای اعضای پارلمان‌ها  

 

نتایج و تبعات شیوع بیماری کووید-19 و تلاش برای کنترل آن به یکی از جدی­ترین رکودهای اقتصادی در تاریخ منجر شده که معنی آن کاهش رشد اقتصادی، افت چشمگیر تجارت، درآمد کمتر کسب‌­ و­ کارها و اخراج­‌های گسترده است. پیش­‌بینی‌­ها نشان می­‌دهد طی دو سال آینده، اقتصاد جهانی نزدیک به 8.5 تریلیون دلار از تولید اقتصادی را به دلیل این بیماری فراگیر از دست خواهد داد. منطقی است که تمرکز اصلی دولت­‌ها بر احیای اقتصادی قرار گرفته است.

میان نابودی زیستگاه، تخریب محیط زیست و تغییرات اقلیمی از یک سو و ظهور بیماری­‌های مشترک میان انسان و حیوان نظیر ویروس کرونا  از سوی دیگر، پیوندی وجود دارد که نیاز به واکنش مناسب زیست­‌محیطی را می‌­طلبد. برای آن که احیای اقتصادی کارآمد و طولانی‌­مدت باشد، باید به شکل منسجم تمام ابعاد توسعه پایدار از جمله ارکان زیست­‌محیطی را شامل شود. همچنین باید به پیامدها و تاثیرات آن بر اقشار آسیب­‌پذیر از جمله زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و جوامع حاشیه‌نشین توجه شود.

نمایندگان پارلمان از نقش‌­آفرینان کلیدی در تلاش­‌های فوری و پایدار برای احیا از شرایط موجود هستند که از قدرت خود برای تصویب قوانین مناسب و نظارت بر عملکرد دولت استفاده می­‌کنند. قانونگذاری و سیاست­‌گذاری که محرک­‌های کلیدی برای احیای اقتصادی هستند، عناصر مهمی برای مواجهه با تاثیرات زیست محیطی شیوع بیماری کووید-19 نیز محسوب می­‌شوند. اقدامات قانون­گذاری امروز، تاثیرات بلند مدتی بر آینده این سیاره خواهند داشت. در نتیجه نمایندگان پارلمان­‌ها نقشی حیاتی در اطمینان از همسو بودن تلاش‌­های احیای اقتصادی با اهداف توسعه و حفاظت از محیط زیست ایفا می‌­کنند.

یادداشت سیاست­گذاری حاضر که توسط اتحادیه بین­‌المجالس تهیه شده است به برخی رویکردهای کلیدی می­‌پردازد که می‌­توانند  برای احیای سبز و پایدار از شرایط موجود راهنمای نمایندگان پارلمان­‌ها باشند. تا اقتصاد­هایی انعطاف­‌پذیرتر ایجاد شده و همکاری‌­های بین‌­المللی تحت مفاد توافق پاریس، برنامه توسعه پایدار 2030 و چارچوب تنوع زیستی جهانی پس از 2020 تسهیل شوند.

این یادداشت تنها برخی از مهم­ترین ملاحظات قانون­گذاری برای احیا از شرایط شیوع بیماری کووید-19 را ذکر کرده و هر کشور بنا بر شرایط منحصر به فرد خود به قانون­گذاری مبتکرانه در واکنش به شرایط  و کمک به احیای اقتصادی پایدار جهانی خواهد پرداخت.

تهیه و ترجمه: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع رسانی اسناد)

 

 

متن کامل این یادداشت سیاست­گذاری به پیوست قابل مطالعه است.

بازدید:443
یادداشت ها
Parameter:306105!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار