کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش بیست‌و‌چهارم)
[1398/09/19]

گیاه پالایی  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و سوم بخوانید.

 

گیاه پالایی: راهکاری موثر جهت پالایش آلودگی فلزات سنگین از اکوسیستم‌های شهری

 

ایجاد برنامه­‌ا‌ی جامع و منسجم در ابعاد مختلف علم و فناوری مرتبط با حوزه‌های شهری طی سال‌های اخیر در اولویت‌های برنامه کاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران قرار گرفته است. فعالیت در حوزه فناوری در مرکز مطالعات از سال 1393 با شکل گیری اولین فن بازار مدیریت شهری، صورت جدی تری به خود گرفته است.

 

در این راستا، گزارش حاضر با هدف بررسی اکوسیستم‌های شهری آلوده به فلزات سنگین، تأثیر آن بر وضعیت زیست محیطی شهرها و ارزیابی نقش فناوری گیاه پالایی در حذف آلاینده‌های مختلف به ویژه فلزات سنگین از این اکوسیستم‌ها تبیین شده است. برای دستیابی به این هدف، در فصل اول بیان مسئله و تعاریفی از مفاهیم اصلی ارائه گردیده است. در فصل دوم مروری بر انواع فلزات سنگین با تکیه بر تأثیر سمیت آن‌ها بر انسان و گیاه آمده است. در فصل سوم انواع روش‌های فیزیکی، شیمیایی و زیستی با فناوری‌های پیشرفته مهندسی که تاکنون برای پالایش فلزات سنگین از خاک و آب ارائه شده، مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است. در فصل چهارم این گزارش با ارائه تعاریف گیاه پالایی، جزئیات این فناوری و گیاهان درگیر در آن و معایب و مزایای این روش مورد بحث قرار گرفته است. در انتها در فصل پنجم، پس از جمع بندی و نتیجه گیری نهایی، در رابطه با بررسی‌های انجام شده پیرامون فناوری گیاه پالایی راهکارها و پیشنهاد‌هایی در خصوص بهبود وضعیت زیست محیطی و حذف فلزات سنگین از اکوسیستم کلان شهر تهران ارائه گردیده است.

 

گیاه پالایی: راهکاری موثر جهت پالایش آلودگی فلزات سنگین از اکوسیستم‌های شهری، تهیه کنندگان سمیه صادقیان،‌ پریسا شهریاری، جواد ملکوتی خواه، تهران: شهرداری تهران،‌ مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، 1396.

 

    بازدید:470
    یادداشت ها
    Parameter:305171!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار