کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/02/23]

گنج گوهرهای مثنوی  

 

گنج گوهرهای مثنوی، تألیف همایون صنعتی زاده، به کوشش پریسا سنجابی توسط انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

 

کتاب گنج‌ گوهرهای مثنوی از آثار چاپ نشدۀ مرحوم همایون صنعتی‌زاده به همراه کتابخانه ایشان به مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) سپرده و اهداء شد. کتابخانه مرکز به استناد یکی از مواد آئین‌نامه مجموعه‌های اهدایی، موظف به انتشار چنین آثار است. به این ترتیب، گنج گوهرهای مثنوی توسط انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شد

همایون صنعتی زاده در توضیح چگونگی پدید آمدن اثر در  مقدمه کتاب می نویسد: «شاید بتوان گفت که در آغاز یکی از مؤثرترین عامل مجله ادبی سخن بود که علامه مرحوم دکتر پرویز خانلری آن را چاپ می‌کرد و از طرفداران و خوانندگان پر و پا قرص آن بودم. یک وقتی این پرسش را در مجله مطرح ساخته بود که اگر محکوم به تبعید به جزیره‌ای خالی از سکنه شوید و اختیار داشته باشید که تنها یک کتاب فارسی با خود داشته باشید کدام عنوان را انتخاب خواهید کرد. به طور اجمال خاطرم هست که همان وقت پس از خواندن نظرهای گوناگون خوانندگان با خود تصمیم گرفتم در صورت چنین اتفاقی کتاب مثنوی مولانا را با خود بردارم.»

 

همایون صنعتی زاده، نویسنده ، مترجم و ناشر ایرانی (تهران1388 – 1304) دمی از اندیشه آبادانی وطن غافل نبود و در طول عمر چندین موسسه فرهنگی و اقتصادی بنیان نهاد؛ از جمله انتشارات فرانکلین، شرکت چاپ افست، سازمان کتاب‌های جیبی، کاغذ سازی پارس، کشت مروارید کیش، شهرک خزر شهر، شرکت رطب زهره و در نهایت گلاب زهرا.

او در سال‌های میانی دهه پنجاه همراه همسر به زادگاهش کرمان نقل مکان کرد و فرصت یافت تا به دلبستگی های همیشگی خود، ایران باستان و کشاورزی بپردازد. صنعتی‌زاده در این دوره چندین کتاب در موضوعات علمی، تاریخی، داستان و شعر ترجمه و تألیف کرد.

منبع: وب‌سایت دائره‌المعارف بزرگ اسلامی

    بازدید:624
    یادداشت ها
    Parameter:304159!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار