کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
از کتابخانه مجلس چه خبر
[1399/08/10]

گفتگو با محمدخانعلی مسئول بخش دیجیتال‌سازی  

 

بنام خدا

بخشی که حضور داریم الان بخش دیجیتال‌سازی منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی است.

کار این بخش اسکن منابع کتابخانه مجلس اعم از نشریات، کتاب‌های خطی، اسناد، منابع سنگی و سربی و کتاب‌های چاپی و همچنین مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی است.

ما اینجا دستگاه‌های مختلفی داریم که اکثراً خارجی هستند و هر کدام معمولا مخصوص یک نوع خاصی از منبع است. یکسری دستگاه‌ها سایز a1 را می­زند که زوچل هستند و آلمانی. این دستگاه‌ها نشریات ما را انجام می­‌دهند.

دستگاه دیگری که دستگاه اسکنر اس‌ام‌ای(SMA) هست و دستگاه اسکنر بوک‌آی فور(Bookeye 4 Scanner) اسکن اسناد و کتاب‌های ما اعم از خطی، سنگی و سربی و چاپی را انجام می­‌دهند.

همچنین یک دستگاه اسکنر جدیدی خریداری کردیم بنام ای ویژن( VISION  A ) که این دستگاه‌ها دستگاه فلت هستند و برگه‌ها رو بصورت پشت و رو اسکن می‌­کنند  و مخصوص اسکن اسناد است و کارشان به صورت مکشی است. ما اسناد بعد از انقلاب را که معمولاً برگه‌های سالم تری دارند  و در مقابل پارگی مقاوم ترند را با این دستگاه ها اسکن می­‌کنیم.

لازم به توضیح است که اسکن منابع خطی ما از سال 1387 شروع و طی یک پروژه، 25 هزار جلد کتاب خطی اسکن شد و باقیمانده آن را به صورت پروژه داریم انجام می­‌دهیم که انشاءالله تا پایان سال به اتمام می­‌رسانیم.

از طرف دیگر یک پروژه دیگری که جدیداً شروع کردیم، داریم بنام اسکن اسناد منابع قبل از انقلاب که در واقع شناسایی شده و اسنادی که مفید است و حدود 3 میلیون و600  هزار برگ سند شناسایی شده که روزانه دوشیفته داریم انجام می­‌دهیم. همچنین اسناد بعد از انقلاب را که با دستگاه VISION  A روزانه در دو شیفت کاری داریم انجام می‌دهیم و این دستگاه با توجه به اینکه سرعت آن‌ها بالاست در طی 12 روز توانستیم 100 هزار برگ سند را اسکن بکنیم. کتاب‌های سنگی و سربی که از کتابخانه شماره 2 (کتابخانه ایرانشناسی) هست در دستور کار داریم که روزانه داریم انجام می­دهیم که مراحل پایانی کار را طی می­‌کنیم.

 

فیلم این مصاحبه را در پیوند‌های زیر ببینید

لینک ایستاگرامی:

https://www.instagram.com/tv/CGwa8EZJ777/?igshid=1k88pf2r2gclq

 

بازدید:777
یادداشت ها
Parameter:305968!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار