کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
5.0 (1)
برنامه های پژوهشی اعلام شد
[1396/10/06]

گفتگو با حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ابهری  

اولین نشست اعضای شوراهای علمی گروه‌های پژوهشی روز سه‌شنبه،‌ 28 آذر 1396 با ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای عماد در کتابخانه مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

وب‌گاه کتابخانه مجلس نیز این فرصت را مغتنم شمرده و گفتگویی را با حجة‌الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد‌علی احمدی ابهری، معاون محترم پژوهشی و دبیر شورای پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، پیرامون آغاز کار این شورا‌ها و اهداف آن‌ها انجام داده است که توجه خوانندگان محترم را به این گفتگو جلب می‌کنیم.

ابتدا در مورد هدف این نشست سؤال کردم و ایشان پاسخ دادند:

امروز اولین نشست اعضای شوراهای علمی گروه‌های پژوهشی مرکز پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی به ریاست جناب آقای عماد تشکیل گردید. تا کنون 4 گروه از 5 گروه پژوهشی معاونت پژوهش تشکیل شده است. هر یک از این گروه‌های پژوهشی 2 تن از اساتید متخصص در زمینه پژوهشی گروه مربوطه را دعوت به همکاری کرده است و امروز آن اساتید در اولین نشست اعضای شورا‌های علمی با حضور ریاست محترم کتابخانه مجلس شرکت کردند. هدف اصلی از برگزاری این نشست تعیین خط‌مشی­ های کلی گروه‌های پژوهشی بوده است، تا ان شاء الله از این به بعد این گروه‌ها فعال بشوند.

این گروه‌ها عبارتند از گروه پژوهشی تحقیق و تصحیح نسخ خطی، گروه پژوهشی مطالعات پارلمانی، گروه پژوهشی اسناد و موزه،‌  گروه پژوهشی ایران‌شناسی و گروه پژوهشی اسلام‌شناسی.

 ایشان در مورد اعضای هریک از گروه ها اظهار داشتند:

در این مرحله،‌ هر یک از این گروه‌ها‌، 4 عضو دارند. یک نفر دبیر علمی که یکی از کارکنان مرکز پژوهش کتابخانه مجلس است و دو نفر دیگر از اساتیدی هستند که دعوت به همکاری شده‌اند و یک نفر هم از کارشناسان بخش مرتبط در کتابخانه مجلس شورای اسلامی.

در گروه تحقیق و تصحیح نسخ خطی،‌ دبیر گروه جناب آقای بهروز ایمانی هستند که از کارکنان معاونت پژوهشی کتابخانه مجلس هستند و سابقه چندین‌ساله مدیریت مرکز پژوهش را دارند و دونفر اساتیدی که دعوت شده‌اند عبارتند از جناب آقای دکتر نجفقلی حبیبی و جناب آقای دکتر علی اشرف صادقی. در گروه مطالعات پارلمانی جناب آقای منوچهر نظری دبیر گروه هستند و دو نفر از اساتید که دعوت شده‌اند،‌ سرکارخانم دکتر زهرا پیشگاهی‌فرد و جناب آقای دکتر محمدعلی اسلامی پناه هستند. در گروه مطالعات اسناد و موزه، دبیر گروه جناب آقای علی ططری هستند و دو نفر از اساتیدی را که دعوت کرده‌اند جناب آقای دکتر صفت‌گل و جناب آقای دکتر محمدعلی کارگر هستند. در گروه ایران­شناسی، دبیر این گروه جناب آقای سیدمحمدحسین مرعشی است و دو استاد دعوت شده برای همکاری، سرکارخانم دکتر لاله و جناب آقای آل داوود هستند.

همچنین کارشناس گروه ایران‌شناسی سرکار خانم مرادی، مسئول کتابخانه ایران­شناسی، کارشناس گروه پارلمانی سرکارخانم نیل‌قاز، کارشناس گروه اسناد و موزه جناب آقای داود نظریان و کارشناس تحقیق و تصحیح نسخ خطی جناب آقای محمود نظری مدیر بخش نسخ خطی هستند.

ما امیدواریم مجموعه این عزیزان ان شاء الله بتوانند در مسیر شکوفا کردن کارهای پژوهشی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گام‌های مؤثری بردارند.

ایشان سپس در مورد آنچه در این نشست مطرح شد گفتند:

امروز در اولین نشست اعضای شوراهای علمی،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای عماد خط‌مشی‌های کلی گروه‌های پژوهشی و مسیر آینده معاونت پژوهشی کتابخانه را مطرح و همین‌طور دبیران گروه‌های مذکور را معرفی کرد. دبیران مذکور نیز خلاصه‌ای از فعالیت‌هایی که تا کنون معاونت پژوهشی در این زمینه انجام داده است و آثار منتشر‌شده گزارشی ارائه کردند. امیدوار هستیم که از این به بعد با یاری و همکاری این اساتید بزرگوار و تلاش دبیران گروه‌ها و کارشناسان و حمایتی که از طرف ریاست محترم کتابخانه مجلس شورای اسلامی از فعالیت­های پژوهشی می‌شود و با رعایت چهارچوب‌های دقیقی که برای نظم امور طراحی کرده‌اند، ان شاءالله پژوهش حرکت توفنده­ ای را آغاز خواهد کرد.

مصاحبه‌کننده: مجید سائلی

تاریخ مصاحبه: 28 آذر 1396

    بازدید:2091
    یادداشت ها
    Parameter:299320!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار