کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
سلسله گفتگوهای اختصاصی با کارشناسان و متخصصان کتابخانه مجلس
[1398/11/30]

گفتگو اختصاصی با کارشناس فهرست‌نویسی در بخش اسناد ملی  

 

در ادامه گفتگو‌های اختصاصی با متخصصان کتابخانه مجلس خدمت خانم متشرعی کارشناس فهرست‌نویسی اسناد ملی و تاریخی کتابخانه مجلس هستیم. وی در ارتباط با فهرست‌نویسی اسناد مکتوب چنین گفت.

 

لطفاً کمی درباره فعالیت بخش فهرست­نویسی اسناد در کتابخانه مجلس شورای اسلامی بفرمایید.

فهرست­نویسی اسناد به منظور کمک به دسترسی سریع­تر و بازیابی هرچه بهتر اسناد صورت می­‌گیرد. در فهرست­نویسی اسناد دو اصل «حفظ اصالت و منشاء اسناد» و «حفظ نظم و ترتیب اولیه اسناد» ضروری است و از هرگونه دخل و تصرف و تغییری در آنها خودداری می‌­گردد.

فهرست­نویسی فرایندی است که طی آن مشخصات ظاهری و محتوایی اسناد بر روی کاربرگه‌ها ثبت می­‌گردد و فهرست­نویسی اسناد یعنی استخراج اطلاعات اسناد شامل دوره، موضوع، زبان، خط، عنوان پوشه، تاریخ اسناد، چکیده و غیره که به منظور نظم‌‌بخشی به اسناد آرشیوی با هدف دسترسی سریع به داده­‌ها برای کاربران و مورخان اسنادی صورت می­‌گیرد.

 

اهمیت و جایگاه و ارزش اسناد در تاریخ پژوهی معاصر ایران چیست؟

سند از نظر لغوی یعنی مدرک، دلیل، رسید یا نوشته. از نظر مورخان سند نوشته­‌ای است که قابل استناد باشد. بتواند اطلاعات علمی را منتقل کند و در تحقیق مورد استفاده قرار گیرد و ارزش نگهداری دائمی داشته باشد.

سند یکی از مهم­ترین واژه­‌ها در علم تاریخ است. در واقع اسناد تاریخی که بخشی از منابع تاریخ به شمار می­‌روند امروزه از مهم­ترین منابع پژوهش است. این دسته از منابع حاوی مطالب و نکات بسیار دقیق و دست اول درباره مسائل مختلف تاریخی است که استفاده از آنها در تحقیقات پژوهشی می­‌تواند ما را در رسیدن به ناگفته­‌های بسیاری در تاریخ رهنمود باشد.

با توجه به اهمیتی که اسناد تاریخی در هر تحقیق و پژوهش دارند، استناد به آن‌ها اعتبار بیشتری به پژوهش­‌های تاریخی می­‌بخشد و در واقع اسناد تاریخی لایه­‌های پنهان حوادث را روشن می­‌سازند.

 

چند سال است در این حوزه مشغول فعالیت می‌­باشید؟

از سال 79 که بدو شروع فعالیت من در کتابخانه مجلس بوده و از همان ابتدا در مرکز اسناد مشغول فهرست­نویسی می­‌باشم.

 

فهرست­نویسی اسناد از چه زمانی آغاز شده است؟

مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از سال 1374 به عنوان یک واحد مجزا در کتابخانه مجلس کار خود را آغاز نمود و از همان ابتدای امر،فعالیت فهرستنویسی اسناد صورت پذیرفت.

 

طبقه بندی اسناد مکتوب به چه شکل است؟

به طور کلی آرشیو کتابخانه مجلس شامل: اسناد مجلس شورای ملی از دوره دوم تا دوره بیست و چهارم، اسناد مجلس شورای اسلامی، اسناد خریداری شده و اسناد اهدایی می‌­باشد که کلیه اسناد بصورت دوره‌­ای و موضوعی شامل موضوعاتی از قبیل: عرایض که بیشترین حجم اسناد را تشکیل می­‌دهند، کمیسیون­‌ها، انتخابات، قوانین، مجلس سنا، مجلس مؤسسان، اتحادیه بین­‌المجالس، قوانین مطبوعه، کارپردازی، بودجه ، لوایح چاپی و غیره طبقه‌بندی شده است.

 

فهرست­نویسی اسناد به چه شکل انجام می‌­گیرد؟

در بخش فهرست­نویسی اسناد، کاربرگه­‌هایی جهت این امر تدوین شده است که اطلاعات توصیفی اسناد در آن گنجانده می­‌شود و می­‌توان گفت حجم زیادی از اسناد مجلس شورای ملی فهرست­نویسی شده است به جز بخشی از اسناد متفرقه، کمیسیون­‌ها، کارپردازی، بودجه چاپی و لوایح چاپی که فهرست­نویسی این اسناد در حال انجام می‌­باشد.

 

چه تعداد سند تا کنون فهرست­نویسی شده است؟

تا کنون در حدود سه میلیون برگ سند فهرست­نویسی شده است.

 

هم اکنون مشغول فهرست­نویسی چه نوع اسنادی می‌­باشید؟

در حال حاضر فهرست­نویسی لوایح چاپی را انجام می­‌دهم که تا کنون 16 دوره آنها به اتمام رسیده و مشغول فهرست­نویسی اسناد دوره هفدهم لوایح چاپی می­‌باشم.

 

 

 

    بازدید:739
    یادداشت ها
    Parameter:305506!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار