کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش چهل‌‌ و‌ چهارم)
[1398/11/28]

گزارش کشورهای کمتر توسعه یافته سال 2019  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش چهل و سوم بخوانید.

 

گزارش کشورهای کمتر توسعه یافته سال 2019: حال و آینده تامین سرمایه توسعه خارجی- وابستگی قدیمی، چالش‌های جدید

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) 2019

 

هم اکنون 47 کشور جهان توسط سازمان ملل متحد به عنوان کشورهای کمتر توسعه یافته شناخته می‌شوند. کشورهایی نظیر افغانستان، آنگولا،‌ بنگلادش، بنین، بوتان،‌ بورکینا فاسو، چاد، کنگو،‌ جیبتوتی،‌ اتیوپی،‌ هایئتی،‌ سیرالئون، سودان، اوگانادا، یمن و... این فهرست هر سه سال یک بار توسط کمیته سیاست‌های توسعه که گروهی متشکل از کارشناسان مستقل هستند که به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد گزارش می‌دهند،‌ مورد ارزیابی و بازنگری قرار می‌گیرد.

 

یکی از دشوارترین چالش‌های پیش روی کشورهای کمتر توسعه یافته وابستگی آنها به سرمایه‌های توسعه خارجی است. آسیب‌پذیری آنها سبب می‌شود که نیازهای سرمایه‌گذاری بیشتری برای تحقق آرمان‌های توسعه پایدار 2030 داشته باشند، اما ظرفیت‌های تولیدی ضعیف مانعی در مقابل تلاش‌های سرمایه‌گذاری آنهاست و توانایی آنها را برای جذب منابع سرمایه‌گذاری توسعه خارجی مبتنی بر بازار کاهش می‌دهد. در نتیجه این امر سطح وابستگی این کشورها به کمک‌های بین‌المللی بالاترین سطح در جهان است.

 

در برهه‌ای که احیای همکاری‌های بین‌المللی بیش‌ از هر زمان دیگری حیاتی است،‌ گزارش کشورهای کمتر توسعه یافته سال 2019 درباره تاثیر تغییرات در چشم‌انداز مالی توسعه بر فقیرترین کشورهای جهان به بحث می‌پردازد. به جای تمام این صحبت‌ها درباره اهمیت فراگیر بودن توسعه، باید تلاش شود نقص‌های طولانی‌مدت در معماری مالی بین‌المللی که سال‌هاست مغفول مانده برطرف شود و در عین حال نیازها و علایق کشورهای کمتر توسعه یافته که به ندرت در جامعه بین‌المللی بازتاب یافته است،‌ مورد توجه قرار گیرند. در شرایطی که افزایش عدم اطمینان و کاهش رشد اقتصاد جهانی این کشورها را در شرایط کمبود دسترسی به منابع مالی برای توسعه بلندمدت قرار می‌دهد، انباشت بدهی‌های خارجی سبب می‌شود منابع مورد نیاز برای هزینه‌های توسعه باز هم بیشتر از دسترس آنها خارج شوند.

 

در حالی که چندجانبه گرایی تضعیف شده و منابع مالی کمک‌ها محدود است،‌کمک‌های رسمی برای توسعه به کشورهای کمتر توسعه یافته با کندی همراه شده و بسیار کمتر از تعهدات بین‌المللی است که در برنامه کاری 2030 مورد توافق قرار گرفته بود. تنها سهم کوچکی از این کمک‌ها به زیرساخت‌های اقتصادی یا بخش‌های تولیدی این کشورها تعلق می‌گیرد.

 

گزارش سال 2019 آنکتاد درباره کشورهای کمتر توسعه یافته فصول اصلی ذیل را شامل می‌شود:

 • فصل اول: آرمان‌های توسعه پایدار، دگرگونی ساختاری و سرمایه‌گذاری برای توسعه
 • فصل دوم: جریان‌های رسمی و شرایط در حال تغییر وابستگی به کمک‌ها
 • فصل سوم: همکاری‌های توسعه در بخش خصوصی: آیا سود بیشتری به همراه دارد؟
 • فصل چهارم: چگونه وابستگی به منابع مالی توسعه خارجی سیاست‌های مالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
 • فصل پنجم: سیاست‌گذاری‌ها برای افزایش تاثیر و کارایی منابع سرمایه‌گذاری خارجی در توسعه

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

  بازدید:623
  یادداشت ها
  Parameter:305490!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار