کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
به مناسب روز جهانی موزه
[1397/02/29]

گزارش مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی  

 

همکاران موزه مجلس به نمایندگی از سازمان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در مراسم روز جهانی موزه که در سالن همایش موزه ملی ایران بر گزار شد، شرکت کردند و از نمایشگاه آثار موزه لوور که در سالن جنبی محل برگزاری مراسم به نمایش گذاشته شده، دیدار نمودند. این مراسم در روز سه شنبه 25 اردیبهشت با حضور موزه داران دولتی و خصوصی و مسئولان این حوزه بر پا گردید.

به گزارش مدیر موزه مجلس، «ارتباطات خلاق و نوین موزه ها، رویکردهای جدید، مخاطبین جدید»؛ موضوعی است که شورای بین الملی موزه ها (ICOM) به عنوان شعار در سال 2018 انتخاب کرده است، درک نقش موزه ها بدون در نظر گرفتن ارتباطاتی که ایجاد می کنند، غیر ممکن است . به عبارت دیگر هدف روز جهانی موزه، افزایش آگاهی به این واقعیت است که «موزه ها» ابزاری مهم برای تبادل فرهنگ، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل همکاری و صلح میان مردم است.
مبدا انتخاب 18 می برابر با 28 اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی موزه ها به مجمع شورای بین الملی موزه ها (ایکوم) در سال 1977 در شهر مسکو بر می گردد.
امسال هم ، همانند سالهای گذشته مراسم روز جهانی موزه در سالن همایش موزه ملی ایران بر گزار شد. این مراسم در روز سه شنبه 25 اردیبهشت با حضور موزه داران ، موزه داران دولتی و خصوصی و مسئولین دست اندر کار این حوزه بر پا گردید.
نخستین سخنران، محمد رضا کارگر مدیر کل موزه های کشور بود که با تبریک فرارسیدن هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها ضمن اشاره به برنامه موزه ها در ارتباط با موضوع امسال به ارائه آمار توسعه و افزایش موزه های کشور و ضعف ها، قوت ها در این زمینه پرداخت.
سخنران دوم محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی نیز با اقدامات میراث فرهنگی در زمینه حمایت از تاسیس موزه های خصوصی را عنوان کرد و گفت: خوشبختانه ما شاهد رشد 120 درصدی در این حوزه هستیم. او افزود هفته میراث فرهنگی در واقع آغاز سال میراث فرهنگی است و امید دارم امسال سالی بهتر از گذشته باشد.
ما امروز شاهد احداث موزه های متنوع هستیم و این نشان از اهمیت موزه و میراث فرهنگی است و همه باید بدانیم که مهمترین ثروت ما میراث فرهنگی ماست.
سید احمد محیط طباطبائی رئیس ایکوم ایران نیز طی سخنانی گفت : روز جهانی موزه در بیش از یک صد کشور جهان و 40 هزار موزه گرامی داشته می شود و این نشان از یک همدلی جهانی در حوزه موزه داری است.
محیط طباطبائی افزود: امروز تعریف موزه به اجتماعی تر شدن فضای موزه اشاره می کند گاه موزه ها مکانی برای نگهداری و نمایش تاریخ و هنر و تمدن است اما در تعاریف جدید: موزه جایی است که تفکر و اندیشه انسان ها را نگهداری می کند.
آخرین سخنران، علی اصغر مونسان معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی بود که در صحبت‌های خود به مواردی اشاره کرد از جمله: کشورهای مترقی از طریق معرفی داشته های خود سالانه میلیون ها گردشگر را جذب و در آمد زایی می کنند ما نیز باید به این سو برویم.

بازدید از موزه ها باید در  سبد هزینه خانواده ها قرار گرفته و جوانان و دانشگاهیان به بازدید از موزه ها تشویق شوند. مونسان با تبریک بزرگداشت روز جهانی موزه ها و فردوسی عنوان کرد: در بحث موزه ها به عبور از بخش دولتی نیاز داریم زیرا بدون همکاری با مردم قادر به حفظ میراث گسترده کشور نیستیم.
در لابلای سخنرانیها پخش کلیپ ها و نماهنگ ها و اجرای موسیقی زنده به متنوع شدن مراسم کمک می کرد. در پایان مراسم از برگزیدگان فعال در عرصه های مختلف موزه ای سازمان میراث فرهنگی با اعطای تقدیرنامه توسط مسئولین حاضر در مراسم تجلیل به عمل آمد.

 

 


 

گزارش از: موزه مجلس شورای اسلامی

http://archive.ical.ir/files/museum/home/events/97-02-29/97-02-29.html

 

 

 

 

    بازدید:1775
    یادداشت ها
    Parameter:300582!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار