کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش بیست‌و‌ششم)
[1398/10/14]

گزارش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا (سال 2002)  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و پنجم بخوانید.

 

گزارش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا (سال 2002)

 

کتاب گزارش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا (2002) از جمله آثاری است که وضعیت فناوری اطلاعات اروپا را از جنبه‌های فنی، صنعتی، اقتصادی و سیاسی مورد ارزیابی و تحلیل قرار می‌دهد و روند آتی آن را پیش بینی می‌کند.

 

رویکرد به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه ملی کشورها،‌ در طی دهه گذشته، در اغلب کشورهای جهان مورد توجه جدی واقع گردیده است و در کشور ایران نیز، اگرچه با کمی تأخیر ولی به تدریج و با شروع برنامه توسعه و به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح ملی آغاز شد.

 

سابقه این امر در میان کشورهای اروپایی و به طور خاص اتحادیه اروپا بیش از دیگر کشورها است، اتحادیه اروپا و کمیسیون‌های مرتبط،‌ از سال 1993 در خصوص گسترش و به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات به طور سالانه گزارش جامعی از عملکرد این اتحادیه منتشر می‌کند.

 

این گزارش‌ها از همان آغاز در ایران تهیه شد و گروه‌های مطالعاتی که فعال بوده‌اند، آنها را مورد استفاده و بهره برداری قرار دادند.

 

با توجه به این که رویکرد کلی کتاب که هم فنی است و هم به چگونگی رویکردهای کشورهای اروپایی نظر دارد و از سوی دیگر در رابطه با قلمروهای جدید کاری همچون چگونگی شکل گیری بازارها، تعامل،‌ تقسیم کارها و همچنین پیامدهای رده اول، دوم و سوم آثار آی سی تی مورد بحث قرار می‌گیرد. از سوی دیگر مباحث این کتاب به شکل کلی هم دربرگیرنده مباحث نظری است و هم به امور اجرایی، عملیاتی و کارکردی می‌پردازد. انتشار آن می‌تواند برای جهت دهی جنبه‌های مختلف صنعت آی سی تی در بخش‌های دولتی و خصوصی و در حوزه‌های علمی و تخصصی کشور،‌ مثمرثمر باشد.

 

این گزارش در 8 فصل تنظیم شده است:

فصل 1- تکامل و رشد اقتصاد الکترونیکی اروپا

فصل 2- بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا

فصل 3- تحول فناوری آی سی تی و استانداردها

فصل 4- ورود به دوره برنامه‌های کاربردی سیار ارتباطات راه دور جهانی

فصل 5- تاثیر آی سی تی بر توسعه پایدار

فصل 6- دولت الکترونیکی و محیط تجاری

فصل 7- تاثیر اقتصاد الکترونیکی بر شرکت‌های اروپایی،‌ تحلیل اقتصادی و ...

فصل 8- دیدگاه آماری

 

گزارش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا (سال 2002)، تهیه کننده گروه کار اقتصادی اروپا؛ ترجمه ناصر زحمتکش، حسین مطلب پور، تهران: شورای عالی اطلاع رسانی، دبیرخانه، 1384.

 

    بازدید:499
    یادداشت ها
    Parameter:305264!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار