کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش سی‌و‌هفتم)
[1398/09/23]

گزارش سال 2018 برنامۀ محیط زیست سازمان ملل متحد  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌وششم بخوانید.

 

قرار دادن محیط زیست در قلب زندگی مردم

گزارش سالیانۀ 2018 برنامۀ محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)

سال نشر: 2019

 

در سال 2018 جهان پس از انتشار گزارش ویژۀ «هیئت بین‌دولتی در زمینۀ تغییرات آب و هوایی» با موضوع تأثیرات گرم شدن کرۀ زمین به میزان 1.5 درجۀ سلسیوس، هشداری جدی دریافت کرد. تحقیقات این هیئت نشان می‌دهد که زمان برای به حداقل رساندن رویدادهای شدید آب و هوایی، از دست رفتن گونه‌های حیات، کمبود آب و بسیاری دیگر از تغییرات اقلیمی که می‌توانند حیات، اقتصاد و معیشت مردم را تحت تأثیر قرار دهد، به سرعت رو به اتمام است.

 

تحقیقات در زمینۀ انتشار گازهای گلخانه‌ای نشان می‌دهد که برای دستیابی هدف محدود کردن افزایش دمای کرۀ زمین به  1.5 درجه سلیسیوس باید تلاش‌های خود را 5 برابر کنیم. ممکن است این نظریه غیرواقعی به نظر برسد، اما همان­طور که این گزارش سالیانه نشان می‌دهد، راهکارهای حل مسئلۀ تغییرات اقلیمی و دیگر مسائل فوری زیست‌محیطی در دسترس ما قرار دارند و فقط لازم است اقدامات جدی‌تری به عمل آوریم.

 

سال 2019 فرصت‌های خوبی برای گسترش تلاش‌های زیست محیطی پیش رو دارد، از جمله: اجلاس سران با موضوع آب و هوا که در ماه سپتامبر 2019 با حضور دبیرکل سازمان ملل برگزار خواهد شد، تلاش برای عملی کردن توافق پاریس و به اجرا در آوردن اصلاحیۀ کیگالی بر پروتکل منترال که می‌تواند حدود 0.4 درجه از گرمای کره زمین را از طریق کاهش استفاده از گازهای گلخانه‌ای در صنایع برودتی دفع کند. همچنین در ماه مارس 2019 چهارمین مجمع محیط زیستی سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

 

برخی از نکات مهم این گزارش عبارتند از:

مبارزه با آلودگی با پلاستیک: کاهش آلودگی پلاستیک در اقیانوس‌ها یکی از اولویت‌های اصلی برنامۀ محیط زیست سازمان ملل متحد است. در سال 2018،  این نهاد به کشورها و افراد مختلف کمک‌های بسیاری در ایجاد تعهد نسبت به جلوگیری از استفادۀ یکباره و بازیافت مواد پلاستیکی کرده است. کشور هند از نخستین کشورهایی بود که نسبت به توقف استفادۀ یکباره از محصولات پلاستیکی تا سال 2022 اعلام تعهد کرد. کشورهای دیگری نظیر نیجریه و هندوراس نیز به این چالش پیوستند. اتحادیۀ اروپا پیشنهاد ممنوعیت استفاده از 10 قلم مادۀ پلاستیکی یک بار مصرف را که حدود 70 درصد از زباله‌های پلاستیکی دریایی را تشکیل می‌دهند، تا سال 2025 پیشنهاد داده اشت. کسب و کارهایی مانند آیکیا (IKEA) و Foodpanda نیز در این زمینه متعهد به اقدام شده‌اند.

 

همکاری 57 کشور دیگر که حدود 60 درصد از سواحل جهان را در خود دارند نیز کمپین دریاهای پاک سازمان ملل را  به بزرگترین پیمان مبارزه با زباله‌های دریایی تبدیل کرده است.

 

در زمینۀ تأمین مالی برای توسعۀ پایدار نیز در سال 2018 زمینه‌های جدیدی فراهم شده است:

چهل و پنج بانک و موسسۀ مالی اصول بانکداری پاسخگو را مورد تأیید قرار داده‌اند. برنامۀ توسعۀ سازمان ملل برای نخستین بار با همکاری گروه بانکی بی.ان.پی. پاریبا، مرکز دارکشت‌ورزی جهانی و دیگر شرکا، اوراق قرضه به ارزش 95 میلیون دلار برای احیای مناطق گرمسیری منتشر کرده است که پیش‌بینی می‌شود این طرح بتواند 80 هزار هکتار از جنگل‌های گرمسیری در اندونزی را حیات دوباره بخشد.

 

تقریبا 24 مرکز مالی از کازابلانکا تا لندن و شانگهای به مرکز مالی با محوریت برنامۀ محیط زیست سازمان ملل پیوسته‌اند تا بتوانند به جذب سرمایه‌گذاری‌ها برای اقدامات مربوط به توسعۀ پایدار و آب و هوا کمک کنند.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:523
    یادداشت ها
    Parameter:305181!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار