کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
پرونده بررسی دوره‌های مجلس شورای ملی بسته شد؛
[1398/09/13]

گزارش تکمیلی از برگزاری هفتمین همایش تاریخ مجلس  

 

 هفتمین همایش تاریخ مجلس با موضوع «بررسی ساختار و کارکرد مجالس ادوار 23 و 24 مجلس شورای ملی»، از ساعت 14 ـ 19:30 در ساختمان مشروطه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، برگزار شد.

 

در این همایش به ترتیب، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد، دبیر علمی همایش؛ دکتر نجفقلی حبیبی و دبیر هفتمین همایش تاریخ مجلس، دکتر علی ططری، سخنرانی کردند.

 

پس از سه سخنرانی یاد شده، از فرزند مرحوم اسماعیل سامنی به دلیل اهدای اسناد این خاندان به کتابخانه مجلس، قدردانی شد و هشت اثر تازه نشر انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز رونمایی گردید.

 

 

در ادامه برنامه، هیئت رئیسه هفتمین همایش تاریخ مجلس آقایان دکتر منصور صفت‌گل، دکتر عباس قدیمی قیداری و دکتر سید رحیم ربانی‌زاده، با حضور در جایگاه هیئت رئیسه سالن مشروطه، برگزاری پنل نخست از همایش را در دست گرفتند. در این پنل سه سخنران به ارائه مقالات خود پرداختند و پس از هر ارائه، حضار حاضر در همایش، سؤالات خود را از آنان پرسیده و سخنران به ایراد پاسخ می‌پرداخت.

 

 

سخنران نخست پنل اول، آقای دکتر علیرضا سمیعی گیلانی، دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه یاسوج با عنوان سخنرانی «بررسی جامعه‌شناختی پایگاه اجتماعی نمایندگان مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم  مجلس شورای ملی بود.

 

دومین سخنران پنل اول، خانم دکتر شیوا جلال‌پور، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز بود که در سخنرانی خود به بررسی «مشارکت سیاسی زنان در مجلس بیست و چهارم شورای ملی پرداخت.

 

سخنران سوم این پنل نیز که «سنجش برنامه‌های توسعه (مطالعه موردی الگوبرداری از ژاپن) را بررسی کرد، آقای دکتر محمد سلماسی‌زاده، دانشیار گروه تاریخ دانشگاه تبریز بود.

 

پنل نخست با سومین سخنرانی، پایان یافت و پس از بیست دقیقه استراحت و پذیرایی، پنل دوم در ساعت 5:15 دقیقه با دو نشست آغاز شد.

 

موضوع نشست نخست از پنل نهایی هفمین همایش تاریخ مجلس، «حزب رستاخیز و مجالس 23 و 24» بود که آقایان دکتر مجید تفرشی؛ استاد مدعو دانشگاه لندن و پژوهشگر آزاد آرشیو بریتانیا و دکتر روح‌الله بهرامی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در مورد موضع یاد شده سخنرانی کردند. همچنین سید مصطفی موسوی اصل نیز مقاله خود با موضع «مجلس بیست و چهارم شورای ملی در سایه حزب رستاخیز» را در این نشست ارائه کرد.

 

نشست دوم نیز با موضوع «مواجهه مجلس شورای ملی با انقلاب اسلامی»، هم‌زمان با نشست نخست در سالن دیگری از ساختمان مجلس مشروطه کتابخانه مجلس، در جریان بود. در این نشست آقایان دکتر محسن بهشتی سرشت؛ عضو هیأت علمی پژوهشکده امام خمینی، دکتر علیرضا ابطحی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد و مرتضی رسولی‌پور؛ پژوهشگر ارشد تاریخ معاصر ایران، به ایراد سخنرانی پرداختند. در ادامه نیز مسعود آدینه‌وند، مقاله خود با موضوع «واکاوی مواضع نمایندگان مجلسین سنا و شورای ملی در قبال برقراری حکومت نظامی در کشور» را ارائه داد.

    بازدید:382
    یادداشت ها
    Parameter:305159!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار