کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
گسترش همکاری‌های کتابخانه مجلس با کتابخانه‌های دیگر
[1396/06/27]

گزارش تفصیلی نشست مشترک کتابخانه مجلس و مکتا  

نشست مشترک جمعی از اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم(مکتا) و انجمن کتابداری و اطلاع رسانی قم با رئیس و معاونین کتابخانه مجلس شورای اسلامی در محل ساختمان مشروطه (یک‌شنبه، 12 شهریور 1396)

در 13 شهریور 1396، گزارش کوتاهی از نشست مذکور در همین وب‌سایت درج گردید. اینک توجه خواننده محترم را به گزارش تفصیلی این نشست جلب می‌کنیم. گزارش قبلی را می‌توانید در اینجا  مشاهده کنید.

در ابتدای جلسه، آقای مهدی محمدی شجاعی(دبیر مکتا) گزارشی از روند شکل‌گیری «مکتا»، اهداف و چشم‌انداز‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته تا امروز را ارائه کرد. در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی عماد، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی و انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی قم، به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون «مکتا» و برنامه‌های پیش‌روی آن پرداخت.

  • چالش‌های فراروی مکتا

وی به رخداد خطای استراتژیکی که چندی پیش باعث رکود و کندی در فعالیت‌های «مکتب» گردید، هشدار داد. سید علی عماد در اشاره به گزارش دبیر «مکتا» مبنی بر برنامه این مجمع جهت افزایش و گسترش تعداد اعضای خود، تصریح کرد، افزایش تعداد اعضای «مکتا» بدون شاخص‌های مشخص و مدون و با تشکیلات موجود، باعث دور شدن «مکتا» از اهداف و چشم اندازهای اصلی آن می‌گردد و بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های «مکتا» صرف مدیریت افزایش تعداد اعضاء می‌شود.

ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی «مکتا» را به عنوان نهاد کتابخانه‌های تخصصی قم معرفی کرده و قم را دارای ویژگی‌های متمایز و ویژه نسبت به سایر استان‌ها دانست. ایشان سرانه کتاب، سرانه مطالعه، سرانه نشر، سرانه مبادله اطلاعات، سرانه تولید دانش و سرانه شهروندی در این عرصه‌ها، کمیت و کیفیت بهره‌گیری از نرم‌افزارها و فناوری‌های اطلاعاتی را در قم نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر ارزیابی کرد.

سید علی عماد در بخش دیگری از سخنان خود از «مکتا» به عنوان ظرفیت قابل تبدیل شدن به نقطه کلیدی پیوند کتابخانه‌های تخصصی علوم انسانی - اسلامی کل کشور یاد کرده و نتیجه ورود «مکتا» به عرصه کتابخانه‌های عمومی را فاصله گرفتن این نهاد از ماموریت‌های اصلی خود و به حاشیه رفتن این نهاد دانست و نسبت به آن هشدار داد. او از «مکتا» به عنوان نهادی نو و جدید در پشتیبانی از پژوهش یاد کرده که جریان و چرخه تولید اطلاعات و دانش را تسهیل می‌نماید.

علم‌سنجی در حوزه علوم انسانی و اسلامی

بخش دیگری از سخنان ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی به بحث در حوزه علم‌سنجی با تاکید بر حوزه علوم انسانی و اسلامی اختصاص یافت. ایشان بر ضرورت شناسایی نقاط ضعف و قوت نظام‌های علم‌سنجی کنونی تاکید و خواستار بررسی و مطالعه شاخص‌های علم‌سنجی متناسب با حوزه علوم انسانی و اسلامی شدند.

سهم مکتا در اشاعه اطلاعات

دکتر عماد در بخش دیگری از سخنان خود، به بحث اشاعه اطلاعات اشاره و تاکید کردند «مکتا» باید سهم خود را در پروژه‌های کلان کتابخانه‌ها و مراکز اطلاعاتی همچون دیجیتال‌سازی منابع، ایجاد پایگاه یکپارچه نسخ خطی و ... مشخص کند. در ادامه ایشان پیرامون ارتباط کتابخانه مجلس شورای اسلامی با کتابخانه‌های قم، جهت استفاده از ظرفیت‌های موجود در هر دو طرف اظهار داشتند، «مکتا» در توسعه جغرافیایی خود باید بسیار با دقت عمل کرده و شاخص‌هایی را در این راستا تعریف نماید.

جایگاه کتابخانه مجلس در جهان کتابداری

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، به حضور در همایش ایفلای پارلمانی که در مرداد ماه امسال در کشور لهستان برگزار گردید اشاره و بر ضرورت مشخص شدن جایگاه واقعی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در میان سایر کتابخانه‌های پارلمانی دنیا تاکید کردند. ایشان تصریح کردند، چنانچه رتبه‌بندی کتابخانه‌های پارلمانی دنیا براساس شاخص‌های علمی و مستند انجام پذیرد جایگاه کتابخانه مجلس شورای اسلامی تغییر یافته و قاعدتاً در رتبه‌های بالاتری نسبت به بسیاری از کتابخانه‌های پارلمانی اتحادیه اروپا و کشورهای پیشرفته قرار خواهد گرفت.  در این راستا، ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی به ضرورت تعریف و راه‌اندازی «نظام رتبه‌بندی کتابخانه‌های پارلمانی جهان» با ارائه طرحی مشخص و علمی و ثبت آن در نهادهای مربوطه در سطح ملی و بین‌المللی تاکید نمود.

مکتا و نهاد‌های کتابداری

در ادامه، سید علی عماد به اقدام کتابخانه‌های تخصصی جهت ارزیابی نقاط ضعف و قوت خود براساس شاخص‌های علمی تاکید و خواستار بررسی انواع همکاری‌هایی که کتابخانه‌های عضو «مکتا» می توانند با یکدیگر داشته باشند، گردید. ایشان «مکتا» را جمعی با انگیزه و کم توقع و پرخروجی دانسته و آن را در مقایسه با سایر نهاد‌های متناظر موفق‌تر ارزیابی کردند.

اطلس کتابخانه‌های تخصصی قم

ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود، بر تدوین نقشه راه «مکتا» تاکید کرده و پیشنهاد طراحی «اطلس کتابخانه‌های تخصصی قم» را در «مکتا» مطرح کردند. ایشان ابراز داشت با ترسیم «اطلس کتابخانه‌های تخصصی قم»، نقاطی که کتابخانه‌های تخصصی در آنها کم‌رنگ بوده یا در برخی حوزه‌های موضوعی کتابخانه تخصصی‌ای در آن ناحیه وجود ندارد شناسایی خواهد شد و برای رفع این مشکل می‌توان روی کتابخانه‌های عمومی که قابلیت و ظرفیت تخصصی شدن در یک حوزه موضوعی خاص را دارند مطالعه و سرمایه‌گذاری نمود.

ارتباط مکتا با کتابخانه‌های عمومی

همچین ایشان در ارتباط با پیشنهاد «مکتا» مبنی بر حرکت کتابخانه‌های عمومی به سمت تخصصی شدن اظهار داشتند، این موضوع جای تأمل داشته و به یکباره قابل اجرا نیست و نیازمند بررسی همه جانبه موضوع و به ویژه همراهی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان متولی کتابخانه‌های عمومی کشور می‌باشد.

ارتباط مکتا و کتابخانه مجلس

دراین دیدار سید علی عماد اظهار داشت نشریات کتابخانه مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را برای همکاری و تولید مشترک شماره‌هایی از محتوای نشریات کتابخانه یا واگذاری مسئولیت تهیه محتوای برخی شماره‌ها را به صورت ویژه به مکتا را اعلام می کنند. طبیعتاً در این شماره‌ها معرفی کوتاهی از مکتا نیز صورت خواهد گرفت.

همچنین ایشان آمادگی کتابخانه مجلس شورای اسلامی را برای تبادل نسخه‌های دیجیتال و نیز مبادله برخی منابع از جمله نسخه‌های سنگی، سربی تکراری، نشریات تکراری غیر‌ضروری را براساس تفاهم‌نامه‌های مربوطه اعلام کرد.

    بازدید:1545
    یادداشت ها
    Parameter:296948!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار